Napi egymillió euró

Várkonyi Tibor 2025. július 16. 15:40 2025. júl. 16. 15:40

Csak egy bűnöző gondolkodhat úgy, hogy egy büntetés vállalása jó befektetés a jövőre nézve. Ezt két alapesetben tudja megvalósítani: ha nem a saját pénzéből fizeti a bírságot, vagy valaki lefizeti, hogy vigye el a balhét, s ezért éri meg neki. A miniszterelnök esetében (aki magát az állammal azonosítja), a kerítés-bírság ügyben vajon melyik verzió valósulhat meg?

Orbán ugyanis büszkén nyilatkozta, hogy „Napi 1 millió euró. Ennyire büntetnek bennünket a határkerítés miatt, amit pont 10 éve építettünk. Sok pénz, de ez a legjobb befektetés a jövőbe.” „Ha egyszer beengeded a bevándorlókat, nincs visszaút. Ebből az utcából nem lehet kijönni. Magyarországon nincs bevándorló. Ezért irigyelnek bennünket”. 

Elgondolkodtató, hogy most miért nem a szokásos migránsait említette, hanem a bevándorlókat? Amúgy érdekes állítás az, hogy Magyarországon nincs bevándorló, hiszen akkor kikre vonatkozik mondjuk a 2023. évi XC. törvény? A címe eléggé bevándorló-gyanús: „a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról”. Azaz a miniszterelnök megint hazudott egy vastagot.

Nem árt tudni, hogy az idén áprilisban már meghaladta az 512 millió eurót az uniós határkerítés bírság összege (nem számítva ide a kamatokat, mert a felszólítások ellenére sem fizet a magyar állam). Ezt nem csak milliárdban, hanem milliókban is ki tudjuk fejezni: lefelé kerekítve legyen mondjuk 210 ezer-millió forint. Orbánék ezt úgy közelítik meg, hogy az összeg az éves magyar költségvetés 0,4-0,5 százaléka, azaz semmi azért, hogy ne legyenek itt ezek az ellenséges idegenek. Én viszont nem a KSH vagyok, azaz nem megrendelésre számolok, hanem gondolkodva: megnéztem, hogy ez az összeg hány pedagógus éves fizetésére lehetne elég. Az átlagos éves tanári fizetés Magyarországon (2025-ben) kb. 4 282 500 Ft, ezt alapul véve, körülbelül 46–47 ezer pedagógus éves fizetését fedezné a 210 milliárdos keret. A pedagógusok száma (gimnáziumtól óvodáig) nagyjából 100–120 ezer fő, így ez az összeg a pedagógusok közel felének fizetését fedezné. Azaz megkockáztathatom, hogy a pedagógushiányt pár évre fedezni lehetett volna ebből az összegből. Ezzel szemben, „migráns-oktatásban” részesül a nemzet, és továbbra is az kérdés, hogy a magyar miből tanul: a tapasztalatai által vagy a közmédia műsoraiból. Erre is a 2026-os választások adnak majd választ. 

Azt gondolom, hogy jó volna csak egy heti büntetésnek megfelelő összegből a hatvanpusztai birtok köré kerítést építeni, s lehetne az egy elit börtön azoknak, akik számára a közpénz elköltése saját célra egy családi politikai vállalkozás fő tevékenysége. Na, ez volna egy igen jó befektetés a jövőnkbe!