Orbán már most lemondta a 2026-os miniszterelnök-jelölti vitát
„A politikában nagyon ritkán bukkan fel olyan tehetség, született tehetség, tehát nem tanult, mint amilyen Varga Judit” – mondta Orbán Viktor a Hotel Lentulai című műsorban. Lázár Jánosról is szépen emlékezett meg a miniszterelnök, a közlekedési miniszter tevékenységét és kvalitásait nemzetközi szinten páratlannak ítélte. Ugyanakkor már most belengette, amit egyébként enélkül is tudni lehetett: a jövő évi választás előtt nem kíván vitatkozni majdani kihívójával.
Orbán Viktornak nem kellett kilépnie a komfortzónájából, amikor ellátogatott a Mandinerhez köthető Hotel Lentulai című műsorba. Várakozásai beigazolódtak, mert amikor az őt rendre alákérdező közmédia és a Tényeknek adott szakmailag vállalhatatlan interjú után újabb Fideszhez közeli műsorban szólalt meg, valódi kérdésekkel itt sem „provokálták.”
A Lentuai Krisztián fémjelezte podcastban sok más mellett a Lázárinfók is szóba kerültek. Ezeken a fórumokon Lázár János, a vasúti közlekedéséért is felelős miniszter más minisztertársaihoz képest meglepő nyíltsággal, de ugyanazzal a kormánypárti elkötelezettséggel válaszol a neki feltett kérdésekre. Orbán szerint Lázár gyakorlatilag pótolhatatlan, mert, mint mondta, „kiküldeni a Lázárt tudjuk. Amit ő a Lázárinfón csinál, az nemzetközi szinten is páratlan. Három órában nemcsak megválaszolja az ellenfél érveit, hanem a végére mindent elmond, ami fontos – ez nagyon nagy bravúr”.
Ha Lázárt megdicsérte a miniszterelnök, akkor az, amit Varga Juditról mondott, felér egy szerelmi vallomással. Orbán szerint „nagyon ritkán bukkan föl a politikákban olyan született tehetség, mint amilyen Varga Judit volt. A politikában olyan soha nincs, hogy valaki készen lenne, a tapasztalat a lényeg, amiből mindig lehet többet felhalmozni”. Mint mondta, Varga Juditnak „kellett volna még négy-nyolc év, de megvolt benne minden, ami ahhoz kell, hogy egy országot valaki tudjon vállalni, meghozni a fontos döntéseket”. Úgy fogalmazott, „fájdalmas és dühítő, ami Varga Judittal történt, emellett óriási pazarlás az ország számára.”
Vegyük észre, hogy miről van szó. Nemcsak arról, hogy a miniszterelnök védelmébe vette jelenlegi legnagyobb ellenfele, Magyar Péter egykori feleségét, aki „háromszor akart lemondani, mondván, nem bírja azt, ami otthon van. Kitartott, amíg kitarthatott.” Ez is egy olvasata persze a volt igazságügyi miniszter mennybe menesztésének, ám ezúttal többről is van szó. Arról például, hogy Orbánnak bizonyítania kell a fogyatkozó tábor előtt: szemben a kormányhoz nem kötődő közvélemény-kutatók méréseivel, a Fidesz továbbra is a legerősebb és a választási győzelemre leginkább esélyes párt, ráadásul, szemben a Tiszával, nem csak egyszemélyes, mert Orbán mellett mások is vannak, akik képesek volnának az országot kormányozni.
A beszélgetésen szóba került a jövő évi választás is, és Orbán, akárcsak 2006-os fiaskó óta minden alkalommal, ezúttal is eltolta magától a miniszterelnök-jelölti vita lehetőségét. Korábban azzal érvelt, hogy nem tudja, kivel is kellene vitáznia, ami persze nem fedte a valóságot. Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter is volt már az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje, ám a magát bátor utcai harcosnak mondó miniszterelnök rendre kitért a vita elől. Most Magyar Péter látszik kihívónak, ám Orbán már jelezte: „A kérdés: kinek ki a gazdája.” Szerinte ezek az emberek mindig kívülről vezették le, „mire lenne szüksége ennek az országnak”. Ezért ő nem is a hazai szereplőkkel vitatkozik: „Nem a Tiszával és Magyar Péterrel vitatkozom, hanem a gazdáikkal. Velük Brüsszelben, minden hónapban.”
A leghűségesebb híveknek talán elegendő ennyi mondanivaló, ám – feltéve, de meg nem engedve – amennyiben az ellenzék pártjai, köztük a „Tisza gazdái” Brüsszelben vannak, akkor ugyanezen logika mentén azt is mondhatnánk, hogy Orbán viszont Moszkvából kapja az utasításokat. Utóbbit azonban eszünk ágában sincs állítani, mert egy esetleges perben ezt ugyanúgy bizonyítani illene, mint Orbán kijelentését, miszerint az ellenzéki pártokat, köztük a Tiszát, „gazdáik” Brüsszelből irányítják.