Merj segítséget kérni! – pszichológiai támogatás daganatos betegeknek
Daganatos betegek gyógyulását támogatná a Merj segítséget kérni! projekt. Dr. Prezenszki Zsuzsanna pszichiáter és az Összehangolva – Gyógyít a képzeleted! Alapítvány csapatának célja elsöpörni a társadalmi tévhitet és egyben a megbélyegzést, miszerint aki pszichológushoz fordul, az bolond. Szeretnék felhívni a daganatos betegek figyelmét a segítségkérés fontosságára.
Negyedik alkalommal hirdette meg Richter Anna Díj (RAD) pályázatát a Richter Gedeon Nyrt. Az oktatást, egészségügyet és gyógyszerészetet fejleszteni, jobbítani vágyó csapatok négy kategóriában méretnek meg egymással. A Merj segítséget kérni! projekt az orvos és csapata kategóriában indul a négymillió forintos díjak egyikéért.
Miért van szükség pszichoonkológiára?
A daganatos betegek száma hazánkban is folyamatosan nő. Az onkológia terápiás lehetőségei a test gyógyítására az utóbbi időben jelentősen bővültek, ám dr. Prezenszki Zsuzsanna pszichiáter, pszichoterapeuta, a döntőbe jutott Merj segítséget kérni! projekt vezetője úgy látja, a betegség a köztudatban sokak számára még mindig egyenlő a halállal. Ahogy egy betege mondta friss diagnózissal a kezében: „a rettegés a legenyhébb kifejezés”.
Korszerű egészségügyi ellátórendszerekben a betegek a – sokkoló – diagnózis felállításától kezdve maguk mellett tudhatják a pszichoterapeutát is. Mi ettől nagyon messze vagyunk. Jóllehet rendelet írja elő, hogy az onkológiai osztályokon minden beteg számára biztosítani kell a pszichológiai segítséget, ez a gyakorlatban nemigen valósul meg. Kevés a szakember, vagy nincs is, megfelelő tájékoztatás sincs, ha az érintettekhez egyáltalán eljut az információ, akkor is hetekig, hónapokig kell várniuk a terápiára. A magánpraxist pedig csak kevesen tudják megfizetni, így egyre súlyosabbá válnak a kezeletlen lelki problémák, és mindez nemcsak a betegek, hanem a családjuk, környezetük életminőségét is rontja. Mivel ijesztően nő a daganatos megbetegedések száma (Magyarországon 2020-ban több mint 68 ezer új esetet regisztráltak, és Európában élen járunk a halálozási statisztikában), a társadalmi léptékű veszteség is számottevő. Ráadásul sokan nem is mernek pszichológiai segítséget kérni, mert attól tartanak, hogy még jobban megbélyegzik őket.
A daganat nem pusztán a test betegsége. Nem „csupán” egy, a szervezetben keletkezett, eltávolítandó sejtcsomó. A betegséget kísérő félelem, szorongás a teljes embert, a testét, a lelkét, egész létezését a karmai közé ragadja. A műtét, a megterhelő kezelések, a családból kieső kereső, a gyerekek ellátásából kieső szülő, az egyre romló társadalmi státusz mind-mind olyan helyzet, amelyben a beteg és a környezete egyaránt segítségre szorul.
Segítség márpedig van
„A daganatos betegségek pszichés kísérőjelenségeivel foglalkozó pszichoonkológia fiatal tudomány. De mint minden fiatal diszciplina esetében, itt is nagyon intenzív kutatások vizsgálják a hatékonyságot, a működés lehetőségeit. Ezekből a kutatásokból tudjuk, hogy a pszichés támogatás a betegség minden fázisában segíti a sikeres megküzdést és az életminőség fenntartását. Számomra, aki már hosszú ideje dolgozom a pszichoonkológia területén, ez nem csupán elmélet, hanem mindennapi gyakorlat. Az érzelmi támogatás mással nehezen pótolható erőt ad. Legyen szó akár egyéni terápiáról, akár az érintett család egészének pszichés támogatásáról, akár a sorstársi közösség erejére építő különböző csoportos foglalkozásokról” – mondja dr. Prezenszki Zsuzsanna. – „A modern onkológiai módszerekkel, kezelésekkel ötvözött komplex pszichoonkológiai szemlélet segítségével egyre több élet megmenthető, hosszú évekkel meghosszabbítható. Mi több, a pszichológia olyan eszközt ad, amivel nem csak meghosszabbíthatók, de élhetővé tehetők a megnyert évek, évtizedek.”
A doktornő és az Összehangolva – Gyógyít a képzeleted! Alapítvány csapatának célja elsöpörni a társadalmi tévhitet és egyben a megbélyegzést, miszerint aki pszichológushoz fordul, az bolond. Szeretnék felhívni a daganatos betegek figyelmét a segítségkérés fontos voltára.
„Martin Luther King híres beszédének szavai járnak a fejemben: »Van egy álmom Amerikáról…«. Van egy álmom nekem is: egy álom a daganatos betegek komplex ellátásáról. Egy álmom arról, hogy mindenki, akit daganatos betegséggel diagnosztizálnak, mer segítséget kérni, és kap is. Ha megnyernénk a Richter Anna Díjat, ingyenes foglalkozásokat tudnánk tartani daganatos betegeknek. Erőforrástáborokat szerveznénk, ahol a személyes jelenlét erejével gazdagodna mindaz, amit programjaink szakmailag jelentenek. Az erőforrás-hétvégék élményeiről – a résztvevők aktív, alkotó közreműködésével – rövidfilmet is készítenénk. A kisfilm célja az álmom beteljesítése: megmutatni az érintetteknek, a még bizonytalanoknak és tanácstalanoknak, hogy a pszichoonkológia – egyéni terápia, csoportok, erőforrástáborok – tényleg rengeteget ad a gyógyuláshoz vezető úton. Hogy vannak élethelyzetek, amelyekkel nem érdemes egyedül küzdeni. A daganatos betegség épp ilyen. Lehet és érdemes segítséget kérni” – vallja dr. Prezenszki Zsuzsanna, a Merj segítséget kérni! projekt vezetője.
A Merj segítséget kérni! projektre itt lehet szavazni:
A Richter Anna Díj jelentősége
A zsűri olyan újszerű, megvalósítható ötleteket várt idén is, amelyek kreatív, innovatív módon járulnak hozzá a fejlődéshez, minőségi változást hoznak mindannyiunk hétköznapjaiba. Talán soha nem volt még akkora szükségük támogatásra az egészségügyben, oktatásban, gyógyszerészetben dolgozóknak, mint az utóbbi megterhelő időszakban. „A pályázatok mennyisége, a döntős csapatok lelkesedése mind azt mutatják, hogy a Richter Anna Díj hiánypótló, és egyedülálló abban a tekintetben, hogy az intézményekben és célterületeken felmerülő konkrét igényekre ad megoldást” – nyilatkozta Beke Zsuzsa zsűritag, a Richter vállalat PR- és kommunikációs vezetője.
A húszmillió forint összdíjazású RAD öt csapatot díjaz négy-négy millió forinttal. A döntőbe jutott projektek közül négyet a zsűri választ ki, egy pedig a közönség szavazatai alapján nyer. A szavazatokat március 13. éjfélig várják.