Hónapról-hónapra 12. rész: még tovább gyengült a harmatgyenge forint
Aranyigazság: az év vége a számvetés ideje, mi is ezt tesszük 12 részes sorozatunkkal, amelyben sorra vesszük, az idén melyik hónapban mi volt a legfontosabb/legérdekesebb/legizgalmasabb/legkomolyabb következménnyel járó történés. Ezúttal decembert vizsgáltuk meg, és „nyert” a gyenge forint. December volt az a hónap, amikor döbbenten figyeltük, hogy már a 415-öt is eléri az euró, illetve a 400-as határt verdesi a forint a dollárhoz képest. Bár a sorozat az idei év történéseire koncentrál, a forint árfolyamának mélyrepülése – sajnos – nem az idén kezdődött. Gyakorlatilag azóta gyengül a forint, amióta Orbán Viktor 2010 júniusában átvette az országot, amit azóta letepert és maga alá gyűrt.
„További lassú árfolyam-romlással kell számolni, nem pedig arra, hogy a turbulenciák után 400 alá megy az árfolyam” – prognosztizálta a Hírklikknek egy hónapja Mellár Tamás, és az előrejelzése sajnos beigazolódott. Az utóbbi évek trendjét követve, az idén ismét tovább gyengült a forint mind az euróhoz, mind pedig a dollárhoz képest. Míg az idén január elején egy euró 382 forintot ért, december végén majdnem 415-öt. A dollár esetében a két adat: mintegy 347, illetve 398. És decemberben volt ez már rosszabb is. Az még szomorúbb (drámaibb?), hogy az orbáni hazug állításokkal szemben, az alapvető ok nem a háborúban, nem a nemzetközi környezetben keresendő, hanem abban, hogy sújt minket az immár 15. éve folytatott Orbán-Matolcsy-Varga-Nagy-féle elhibázott gazdaságpolitika. Ami – Inotai András közgazdászprofesszor, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének korábbi vezetője szerint – nem is nevezhető annak, inkább csak a lenyúlás érdekében folytatott hatalompolitikának.
Habár az különféle újságírói nyomozás után (Index, HVG) kiderült, hogy Orbán Viktor nem mondta 2008-ban a neki tulajdonított sommás megállapítást, miszerint „az a miniszterelnök akinek a kormányzása alatt az EURO 300 forint fölé emelkedik, nem tud kormányozni és le kell mondania”, de az biztos, hogy kőkemény szavakkal illette az akkor regnáló Gyurcsány-kormányt a forint gyengülése miatt. Az MTI tudósításából kiderült, hogy az akkor (2008 októberében) ellenzékben lévő Fidesz elnöke, Orbán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezetőivel folytatott eszmecserén a következőt fejtegette: „a forinttal nincs nagyobb baj, akkor lesz vele baj, hogy ha nem tudjuk a bizalmi válságot megoldani. A miniszterelnök-csere a megoldása a forintválságnak. Ezzel a bizalmi helyzettel, amiben most a miniszterelnök és kormány van, nem lehet a forint esését megakadályozni”. A kijelentés elhangzásának a napján egy euróért 271,76 forintot kértek. E sorok írásakor az árfolyam 410,69 (és decemberben volt már rosszabb is). Az igazsághoz tartozik, hogy – miként a Lakmusz megírta – Orbán Viktor másnap a TV2-ben némileg finomította az előző napi mondandóját, s azt fejtegette, hogy a forint gyengülésének a Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek köszönhető bizalmi válság az oka, az ő cseréje viszont a regnáló kormány dolga és felelőssége lenne.
De ha Orbán nem is, a minisztere, Navracsics Tibor azért pedzegette a kormány távozásának a szükségességét: egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, „Mi úgy gondoljuk, hogy ezt a kudarcos kormányzati politikát, illetve a válságból való kiutat csak úgy lehet megkezdeni, ha a választópolgárok közvetlenül véleményt mondhatnak az eddigi kormányzati teljesítményről, és új megbízást adhatnak egy új kormánynak arra, hogy kivezesse Magyarországot a gazdasági válságból.” (A videótudósítás itt tekinthető meg, az ominózus részlet 6:20-nál kezdődik.) Amúgy aznap, 2009. február 4.-én egy euró kereken 300 forintot taksált.
Nos tehát, Orbán és Navracsics még ellenzékben nagyon aggódott a gyengének tartott forintért, aminek az okát a szocialista-liberális kormány, persze főként Gyurcsány Ferenc nyakába varrták. Érdekes módon kormányon már nem ennyire érzékenyek arra (sőt!), hogyan alakul(t) a forint ereje, pontosabban gyengesége. Pedig – mint az alábbi grafikon is mutatja – a forint folyamatos gyengülésbe kezdett, miután 2010-ben Orbán Viktor beült a kormányfői székbe, mégpedig kétharmados parlamenti többséggel a háta mögött.
Forrás: MNB
Ma már tapsikolva örülne minden magyar annak, ha egy euróért csak 300 forintot kellene adni, mint 15 éve. De még annak is, ha az idei esztendő elején érvényes árfolyam – 382,12 forint egy euró – játszana most, december végén. Merthogy az év folyamán, a trend szerint folyamatosan gyengülve, bár időnként némileg visszakorrigálva gyengülgetett a forint, hogy december 19-ére elérje a 414,73-as szintet. (Azóta kicsit korrigált.)
Forrás: MNB
A dollárhoz viszonyított árfolyam ennél kacifántosabban alakult, de azért – amint alább látható – a gyengülés volt az idén is a jellemzője. Az év – 346,91-es – nyitóárfolyamától december 23.-ára így jutottunk el oda, hogy egy dollár már 398,41 forintot ért. Örüljünk, hogy nem 400 forint feletti...
Forrás: MNB
De, ami késik, az sajnos általában nem múlik. Merthogy a gyenge, és Orbán immár a 15. éve tartó kormányzásának folyamatos forintgyengülése „megalapozott”. És ezt nem mi, hanem a szakértők mondják.
Még csak nem is 2024-ben, hanem tavaly, mégpedig nyáron – a boldog időkben, amikor 370 körül leledzett az euróhoz képest a forint – Bod Péter Ákos arról beszélt, hogy „inkább az szorul magyarázatra, hogyan fordulhatott elő, hogy a forintot tartósan a 370-es tartományban jegyezték az euróval szemben, nem pedig az, hogy most miért gyengült vissza 380 fölé”. A közgazdászprofesszor azt fejtegette, hogy nem csökkentek a magyar gazdaság felett lebegő politikai, geopolitikai kockázatok, nem látszik az uniós pénzek lehívása körüli megállapodás közelsége, s nem segíti a forintot a magyar kormány viselkedése sem, beleértve a barátkozást Oroszországgal, vagy a svéd NATO-csatlakozással kapcsolatos huzavonát. Azt már mi tesszük hozzá, hogy ezek közül az azóta eltelt másfél év alatt egyetlen egy probléma oldódott meg, az is csak nagy nehezen: Magyarország végül ratifikálta Svédország NATO-csatlakozását.
Mellár Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal korábbi elnöke, országgyűlési képviselő – már az idén októberben – sommásan a következőt fejtegette: „nem csak arról van szó, hogy a nemzetközi helyzet egyre rosszabb, s hogy a háborús feszültségek nyilvánvalóan instabilitást okoznak a rendszerben, a hazai gazdaság és a gazdaságpolitika is jelentős szerepet játszik a forint gyengülésében”. Kiemelte többi között az államháztartási hiánycél felemelését, az adósságállomány romlását előrevetítő kormányzati politikát és újabb hitelek felvételének a lebegtetését, a növekedést nehezítő elhibázott iparpolitikát, nem szólva az uniós pénzek megszerzésének kudarcáról.
Ugyanő novemberben óva intett a túlzott bizakodástól. Merthogy „az objektív tényezők, a nemzetközi megítélés, valamint a gazdaságpolitika mind-mind arra mutatnak, hogy gyengüljön a forint, és a forint ezt is teszi”. Elvben lehetnek persze váratlan hatások, mégpedig akármelyik irányban, olyanok, amelyek felerősíthetik, gyorsíthatják a forint romlását, de ezeket előre nem lehet látni, arról nem is szólva, hogy olyan nagyon kedvező változást nemigen lehet elképzelni. A dollár-reláció még rosszabb kilátásokkal kecsegtet, ott még inkább gyengülhet a forint. A nemzetközi piacok ugyanis – a fentieken túl – azt is beárazzák, hogy jön egy keménykezű amerikai elnök, aki az amerikai vállalkozói köröknek fog kedvezni, ez pedig a dollár erősödése irányába fog hatni – fejtegette Mellár Tamás.
A sorozat eddig megjelent cikkei:
Hónapról hónapra 1. rész: Kétségessé vált a 23 éves Visegrádi együttműködés jövője
Hónapról hónapra 2. rész: Tíz nap, amely megrengette a NER-t
Hónapról hónapra 3. rész: Orbán Viktor szakmányban „sajtóperel”
Hónapról hónapra 4. rész: Orbán Gáspár csádi missziója és az orosz érdek
Hónapról hónapra 5. rész: Egy hivatalosan meg sem ünnepelt 20. évforduló
Hónapról hónapra 6. rész: Árad és lassan már tarol a Tisza
Hónapról hónapra 7. rész: Folytatódó elszegényedés és lemaradás az EU-ban
Hónapról hónapra 8. rész: Iványit tovább üldözi Orbán bosszúja, vétlen gyerekek az áldozatok
Hónapról hónapra 9. rész: következmények nélkül maradt a Fideszben Orbán Balázs botrányos kijelentése
Hónapról hónapra 10. rész: az idén is sikerült kitömni a haverok zsebeit a nemzeti konzultálósdival
Hónapról hónapra 11. rész: Szájer Józsefet már rehabilitálta Orbán – felkészül Novák Katalin?
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. október 20-i adása itt nézhető meg: