Algoritmusok a hatalom szolgálatában
A mesterséges intelligencia nem csak az iparágakat alakítja át, hanem a globális hatalmi vonalakat is átrajzolja. Miközben az országok versenyeznek, hogy ki tudja jobban kiaknázni az AI gazdasági előnyeit, egyesek – mint például Oroszország – konfrontatívabb, államközpontú megközelítést alkalmaznak. Mások, mint például hazánk, csöndesebb, de stratégiailag jelentős utat követnek.
Ami azonban összeköti őket, az nem csupán a mesterséges intelligenciával kapcsolatos ambícióik, hanem az online befolyásolás és az információellenőrzés közös megközelítése is lehet.
Ahogy az EU Tech Loop technológiai portál is írja, Oroszország – kiegészülve Fehéroroszországgal – célja egy „hagyományos értékeken” alapuló mesterséges intelligencia-rendszer kifejlesztése, válaszul az amerikai és kínai dominanciára ezen a területen. Ambícióik ellenére, Oroszország továbbra is nagymértékben függ a kínai technológiától, és rosszul szerepel a nemzetközi AI-rangsorokban. A folyamatban lévő szankciók, a szűkülő tehetségállomány és a külföldi mikrochipektől való függőség a kulcstényezők az ország 2,5 milliárd dolláros befektetése mögött, amelyet az AI függetlenségének elérésére fordít.
E beruházások ellenére, Oroszország még mindig csak a 31. helyen áll a Tortoise Global AI Indexen. A rossz helyezés oka a fejletlen kutatási infrastruktúra, a korlátozott nemzetközi partnerségek és a tehetségeket gyakran külföldre terelő környezet. Az ország kiemelkedik a kiberbiztonság és a katonai AI-alkalmazások terén, de lemaradásban van olyan területeken, mint a magánbefektetések és az innovációs kapacitás.
Magyarország ehhez képest a 41. helyen áll, valamivel Oroszország mögött. A magyar AI-ökoszisztéma mégis növekszik, a nemzeti AI-stratégia célja a kormányzati szolgáltatások digitalizálása, az AI-oktatás elősegítése és a helyi innováció ösztönzése.
Azt azonban látjuk, hogy a Putyin-rezsimhez hasonlóan, az Orbán-kormány számára sem idegen az AI-alapú befolyás sötét oldala. Számos szakértő egyetért abban, hogy a Fidesz online választási stratégiája nagymértékben az orosz dezinformációs játékkönyvből merít, a kormánypárti narratívákat botok, koordinált oldalak és dezinformációs oldalak segítségével erősítik fel. Ahogy a mesterséges intelligencia eszközei egyre hozzáférhetőbbé és erősebbé válnak, a 2026-os általános választásokon várhatóan erősödik az algoritmikus propaganda, elterjedté válnak a deepfake videók, valamint tökéletesíti az állampárt a mikrotargetált üzenetküldéseket.
Oroszországban a mesterséges intelligencia rendszere kifejezetten az ellenőrzésre irányul. Nem meglepően, Magyarország az orosz befolyás módszereit importálja. Egy olyan környezetben, ahol az igazság manipulálható, és az AI-eszközök képesek a hitelességet szimulálni, maga a demokratikus folyamat is veszélybe kerülhet, ami nem a legvidámabb képet vetíti előre az előttünk álló választási kampányidőszakot tekintve.