Egy fapados ország fapados miniszterelnöke

Föld S. Péter 2025. július 15. 07:00 2025. júl. 15. 07:00

Fapados országnak leharcolt egészségüggyel, lebutított oktatással, magas inflációval és mindent ellepő korrupcióval, fapados miniszterelnök dukál. Legalábbis ezt találhatták ki a Fidesz kreatívjai, amikor úgy döntöttek, hogy elég volt az emberek számára egyre elfogadhatatlanabb luxizásból, ezért egy fapados járatra ültették Orbán Viktort és feleségét, Lévai Anikót. Ezúttal nem inkognitóban utazott a „királyi pár”, több olvasó is látta és lefotózta őket a Ryanair egyik Brüsszelbe tartó járatán. Két nappal később Vadai Ágnes, a DK parlamenti képviselője fényképezte le a házaspárt, akik ekkor már nem a belga fővárosból, hanem Párizsból tartottak hazafelé egy menetrendszerű gépen. Feltehetőleg elegük lehetett a más magyarok számára mindennapos fapados hétköznapokból, ezért az Air France járatán a Sky priority szolgáltatást is igénybe vették, ami elsőbbséget biztosított számukra a poggyászfeladástól kezdve egészen a repülőút végéig.

A közvélemény-kutatások szerint már a Fidesz szavazói sem díjazzák Orbán és társai repkedéseit, különösen, hogy kiderült: még egészen közeli célpontokra is kormánygéppel, vagy méregdrágán bérelt magánrepülővel indulnak útnak. 2023 februárjában például a miniszterelnök egyiptomi látogatása után a rendelkezésére bocsátott kormánygéppel nem repült haza egyenesen Budapestre, hanem – felesége társaságában – tett egy kitérőt Firenzébe és Velencébe. Akkori - nem a kormányhoz közeli - sajtóhírek szerint Erasmus ösztöndíjjal Olaszországban tanuló lányukat látogatták meg. 

Hadházy Ákos független képviselő feljelentést tett az ügyben, ám a hivatalból eljáró Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség szerint nem történt bűncselekmény. Indoklásuk szerint ugyanis „a jogszabály a honvédségi személykísérés nyújtotta technikai segítséget kiterjeszti a politikai felső vezető házastársára is, amennyiben a házastárs a politikai felső vezetővel utazik”. Mindehhez azt is hozzátették, hogy „a személyi védelem nem miniszterelnöki juttatás, hanem állami kötelezettség, így a költségei szükség szerint az államot terhelik”.


Más alkalommal is előfordult, hogy Orbán nem hivatalos, magánjellegű kiruccanásaira magángéppel, vagy az eredetileg a honvédség számára vásárolt katonai géppel repült. A miniszterelnök 2018 nyarán a 605-ös lajstromjelű géppel utazott Izraelbe, Montenegróba, szeptemberben pedig Moszkvába és Salzburgba, és a repülési adatok szerint feltehetően a 605-ös lajstromjelű honvédségi géppel repült Milánóba Kurtág György operájának bemutatójára. Volt olyan is, hogy a kötélbarátjának nevezett Garancsi István gépével repkedett, de ült már a Csányi Sándor OTP-vezér gépének a fedélzetén is. 

2018 decemberében az országgyűlésben is téma volt, hogy Orbán a 17 milliárd forint értékű, Bombardier Global 6000 típusú, OE-LEM lajstromjelű osztrák magánrepülőgéppel utazott a Videoton futballcsapatának bulgáriai mérkőzésére.  Amikor erre a Parlamentben rákérdeztek, kiderült, hogy a miniszterelnök nem különösebben közlékeny, amikor a repülőgépes útjairól érdeklődnek. „30 éve is így mentem, jövő héten is így fogok menni” – válaszolta cinikusan.

A miniszterelnök és a családtagjai – fogalmazzunk visszafogottan – nem a hétköznapi halandók számára is elérhető lehetőségeket választják magánjellegűnek látszó utazásaikhoz. Ezt kellett valahogy kompenzálni a fapados brüsszeli repüléssel, ami nemcsak azt jelzi, hogy nagy a baj a Fidesz háza táján, és mindent elkövetnek, hogy eltolják maguktól a példátlan és vállalhatatlan mértékű urizálás vádját, de azt is, hogy kapkodás, káosz és rettegés van a kommunikációban. Egyáltalán nem életszerű ugyanis, hogy Magyarország miniszterelnöke fapados járattal utazzon, mindemellett kontraproduktív is egyben.

A választók nem azt várják el az ország vezetőitől, hogy puritánnak, hétköznapi halandónak hazudják magukat, s ennek érdekében időnként fapados gépekkel utazzanak, hanem azt, hogy tisztességesen, a lakosok érdekeit szem előtt tartva kormányozzák az országot. Biztosítsák a magyarok tisztességes, európai színvonalú egészségügyi ellátását, valamint azt, hogy elszegényedés helyett gyarapodjanak – még ha nem is olyan mértékben és olyan módon, mint a miniszterelnök gyerekkori barátja, Mészáros Lőrinc, vagy veje, a családjával együtt hamarosan Amerikába költöző Tiborcz István.

Az Orbán és a Fidesz által gyakorta hivatkozott magyar emberek nem arra adtak felhatalmazást a mindenkori miniszterelnöküknek, hogy álságos és képmutató legyen. Ezzel szemben azt várják, hogy ez a szebb napokat látott és jobb vezetőket érdemlő ország ne gyűlölködő, hanem másokkal együttműködni képes országgá váljon.