Bagdy Emőke kapta idén a legkárosabbnak járó Laposföld díjat
Az idén Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus nyerte el a Szkeptikus Társasáság által alapított és már harmadik alkalommal odaítélt Laposföld díjat. A díj nevéből következik, hogy egy ironikus „elismerésről” van szó, amelyet a hivatalos indoklás szerint „olyan személyek és szervezetek kapnak, akiknek az adott évben mutatott munkássága össztársadalmi szempontból, a tudományba vetett bizalom és a tényeken alapuló gondolkodás tekintetében a legkárosabb.” Az idei győztes a körülményekhez képest higgadtan fogadta az elismerést, s a Mandinernek nyilatkozva a következőket mondta: „Tudomásul veszem, hogy izgatom a kedélyüket, viszont velük szemben én elfogadom más véleményét, nem ítélkezem.”
A Szkeptikus Társaság egy olyan nonprofit szervezet, amely egyes témák mentén számos hazai és külföldi civil szervezettel együttműködve, céljának tekinti „a tényeken alapuló racionális gondolkodás értékének, a tudomány eredményeinek ismertetését, valamint az irracionális, áltudományos irányvonalak kritikáját”. Bagdy Emőke nem panaszkodhat, hiszen az idei Laposföld díj elnyerésével igen rangos társaságba került. Két évvel ezelőtt például – az Orvosok a Tisztánlátásért csoport tagjaiként – a vírustagadó Gődény Györgyöt találta meg az elismerés, 2022-ben pedig Varga „Gyógygomba” Gábor lett befutó.
Az idei győztes, Bagdy Emőke négy társával együtt került a döntőbe, rajta kívül még Bogár László közgazdász, Máté Gábor pszichológus, Bardócz Zsuzsanna biokémikus és egy igazi nagyágyú, Sebestyén Balázs médiaszemélyiség is kapott jelölést. Hogy a verseny mennyire volt szoros, arról nem érkezett jelentés, a díjat odaítélő grémium indoklásából azonban kiderült, hogy a neves pszichológus asszonyt miért találták jobbnak versenytársainál. Bagdy győzelmét a Szkeptikus Társaság ugyanis a következőkkel indokolta: „a szexuális fejlődéssel és a nemi szerepekkel kapcsolatos elavult, több évtizede meghaladott álláspont magabiztos és kitartó képviseletéért és ideológiai elköteleződésből fakadó rendszeres gendertagadó, homofób megnyilvánulásaiért, amelyeket gyakran fűszerez szabad megfogalmazású kvantumhalandzsával.”
A Laposföld díj tehát nem igazi teljesítmény elismerése, épp ellenkezőleg: hasonlóan a Citrom-díjakhoz, itt is – legalábbis a díjat osztók véleménye szerint – a „károkozással” lehet révbe érni. Bagdy professzor asszony korábban a Meseország mindenkié című, Dúró Dóra által ledarált mesekönyvvel kapcsolatos kijelentései miatt kerülhetett a célkeresztbe – akkor több száz pszichológus kolléga határolódott el a professzor asszony nézeteitől.
Amint az várható volt, a díj az idén is megosztotta az embereket – szakmabelieket és civileket egyaránt. A CitizenGO csoport például petíciót indított a pszichológus asszony védelmében, mert mint írták, „nem nézhetjük tétlenül, hogy az értékőrző szakembereink ilyen támadásoknak legyenek kitéve csak azért, mert bátran szembeszállnak a mindent leuralni szándékozó ideológiákkal.”
Ugyancsak kiakadt a díj miatt a producerként ismert Skrabski Fruzsina, aki a Facebook oldalán azon kesergett, hogy „hol van a pszichológiai szakmai képviselet? Az MTA Pszichológiai Intézet, amikor egy neves képviselőjüket támadják?... Miért hagyják ezt, hogy egy maroknyi troll így bánjon a kollégájukkal?” Szerinte Bagdy Emőke az egyik legnagyobb tudású magyar, nemzeti hős, önálló gondolkodású, sikeres professzor, akit ő nagyon szeret és tisztel. A kérdés általában jogos, ám a konkrét esetben a helyzet ennél bonyolultabb: mint fentebb írtuk, épp a kollégák között voltak több százan, akik elhatárolódtak Bagdy professzor asszony nézeteitől.
Mindent összevetve, a Laposföld díjat épp annyira kell komolyan venni, mint a szinte minden szakma által adományozott Citrom-díjakat. Ezeket sem az illető szakterület legjobbjai kapják, épp ellenkezőleg: nem a teljesítményt, hanem annak a hiányát díjazzák az elismerés kitalálói.
A legismertebb Citrom-díj a film világából Arany Málnaként ismert elismerés. (Angolul: Golden Raspberry Award.) Alapítója John J. B. Wilson újságíró, publicista, aki 1980-ban, az Oscar-díj ellenpólusaként hozta létre ezt az elismerést, mégpedig abból kiindulva, hogy megszégyenítse az amerikai filmipar legrosszabb alakítást nyújtó színészeit, legrosszabb forgatókönyvíróit, dalszövegíróit, rendezőit és filmjeit. A nevezéseket hagyományosan egy nappal az Oscar-díj-jelölések bejelentése előtt hirdetik ki, a díjazottak nevét pedig az Oscar-ceremónia előtti napon rendezett gálán közlik.
Sok ismert, amúgy kiváló színész is kapott Arany Málnát, a többi között Sandra Bullock, vagy éppen Ben Affleck. A „díjazott” színészek nem mindig sértődnek meg, hiszen a legtöbbjük letett már annyit az asztalra, hogy humorosan foghatja fel az Arany Málna elnyerését. Ilyen például Halle Berry, aki 2005-ben, egyik kezében a Szörnyek keringőjében nyújtott alakításáért kapott Oscar-szobrot tartva, másikban A Macskanő főszerepéért kapott Arany Málnával, megismételte az Oscar-átadón elhangzott beszédét. A többi között ezt mondta: „Ha nem tudsz jó vesztes lenni, akkor jó győztes sem lehetsz.”