Zsírleszívás, pénzleszívás

Föld S. Péter 2025. július 3. 07:00 2025. júl. 3. 07:00

A Fidesz és a kormány sajtója – amikor csak teheti – támadja a riválisává vált Tisza Párt nem túl nagyszámú ismert embereit. Ezúttal Ruszin-Szendi Romulusz, a honvédség korábbi vezérkari főnöke került a célkeresztbe, mégpedig azáltal, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) honlapján megjelent szöveg szerint az immár Magyar Pétert és a Tiszát szolgáló volt katona „törvénytelenül és közpénzből” végeztetett magán zsírleszívást a Honvédkórházban. Ruszin-Szendi a Facebookon válaszolt a vádakra, szerinte ez „csak a karaktergyilkosság újabb fejezete, s a KEHI, mint állami szervezet, pontosan annyira hiteles, mint azok, akik megrendelték tőlük ezt a jelentést.”

Menjünk sorjában. A KEHI jelentésben az áll, hogy Ruszin-Szendi Romulusz visszaélt a hatalmával, amikor az irányítása alatt álló kórházban esztétikai céllal zsírleszívást végeztetett, s körülbelül 1,2 millió forintos költségét nem fizette meg, hanem a kórház állta. Állításuk szerint a honvédség akkori vezérkari főnöke, 2022. április 14-én zsírleszívás céljával egészségügyi beavatkozáson esett át a Honvédkórházban. A KEHI jelentése arra is kitér, hogy mind a kórház, mind a beavatkozást szervező és végző orvos a honvédség vezérkari főnökének beosztottja volt, s a műtét egyértelműen esztétikai, és nem gyógyítási céllal történt.

Annak is utánajártak, hogy a magánegészségügyi intézményekben hasonló beavatkozások díja 600 000 és 1 200 000 forint között mozog, míg abban a magánintézményben, ahol a beavatkozást végző orvos dolgozik, 1 170 000 forintba kerül egy ilyen műtét. A volt vezérkari főnök a beavatkozásért térítési díjat nem fizetett, hanem azt a Honvédkórház saját költségvetése terhére finanszírozta. Ez szabálytalan, és a közpénzek jogtalan felhasználását jelenti.

A KEHI állítása szerint a történetet megpróbálták eltitkolni, ezért a kórház rendszerében nem a volt vezérkari főnök neve alatt tartották nyilván, az adatokat szándékosan maszkolták, egy fiktív társadalombiztosítási számra rögzítették, hogy a beavatkozás ne legyen beazonosítható.

Eddig a KEHI MTI által is közzé tett jelentése, erre válaszolt az egykori vezérkari főnök, aki szerint mindez „csak a karaktergyilkosság újabb fejezete. A KEHI, mint állami szervezet pontosan annyira hiteles, mint azok, akik megrendelték tőlük ezt a jelentést.” Ruszin-Szendi azt javasolja: „jobb lenne, ha az újdörögdi kézigránát-baleset, a VBÜ (Védelmi Beszerzési Ügynökség – a szerk.) anyagainak eltűnése, vagy a katonák járandóságainak ki nem fizetése okán elrendelt vizsgálatok eredményét tennék közzé végre”.

Ruszin-Szendinek abban igaza van, hogy karaktergyilkossággal állunk szemben. Nem ő az első, aki a NER bögyében van, és ezért minden nemtelen eszközt bevetnek ellene. Más kérdés, hogy Ruszin-Szendinek abban tényleg igaza van, hogy semmit sem tudunk a társadalmat megrázó kézigránát-balesetről, sem pedig a VBÜ adatainak eltűnéséről, miközben nem cáfolta a KEHI jelentésében leírtakat. Pedig, ha nincs vaj a fején, meg kellett volna tennie. Például úgy, hogy közli: 1. Soha nem végeztetett zsírleszívást, minden ezzel ellenkező állítás hazugság. 2. Valóban részese volt egy ilyen jellegű beavatkozásnak, de annak költségeit ő fizette. Ez utóbbi esetben persze a számlákat is illene bemutatni, és akkor kiderülne, hogy nemcsak karaktergyilkosság, hanem hazugság is tetten érhető a KEHI jelentésében.

Megint más kérdés, hogy amint a KEHI is megállapítja, a jelentésben említett zsírleszívás 2022 április 22-én történt. Abban az időben, amikor Ruszin-Szendi, valamint pártbéli főnöke, Magyar Péter még javában a NER-t szolgálták. Olyan időszakban történt a KEHI által most feltárt – állítólagos – törvénytelenség, amikor hőseink még nem léptek a politikai porondjára és feltehetőleg eszükbe sem jutott, hogy egyszer majd Orbán Viktor és a Fidesz ellenlábasai lesznek. A KEHI jelentése – bár nem kizárt, hogy a benne foglaltak megfelelnek a valóságnak – akkor lett volna hiteles, ha nem most, 2025 nyarán, hanem három évvel ezelőtt, 2022-ben vizsgálja a NER akkori kedvezményezettjének számító Ruszin-Szendi zsírleszívását.

Így az egész történet tényleg nem több, mint egy jól/rosszul időzített karaktergyilkossági kísérlet. Ettől még persze a számlákat mindenkinek illik kifizetni, főleg, ha a beavatkozásnak nem esztétikai, hanem gyógyászati okai vannak.