Iparsokk

Dr. Dávid Ferenc       2025. április 6. 16:40 2025. ápr. 6. 16:40

Péntek reggel a Kossuth Rádióban a kormányfő a 2025 év. gazdasági gyarapodásának célszámairól beszélt. „Ennek a hátterét egy gazdasági terv adja. Ennek a részleteiről beszélt a héten a gazdasági miniszter. Ez úgy néz ki, hogy az első negyedévben a magyar gazdaság növekedni fog olyan 0,7-0,8 százalékkal, már vége is van az első negyedévnek. A második negyedévben a növekedés föl fog menni 1,5 százalékra, a harmadik negyedévben el fogjuk érni a 3 százalékot, az év végén pedig el fogjuk érni a 3,5 százalékot. Tehát ez a gazdasági növekedés adja az alapját azoknak a gazdasági céloknak, amikről beszéltem. Úgy érzem, hogy ezt meg tudjuk csinálni.” (Orbán Viktor)

Csaknem ezzel egyidőben a Központi Statisztikai Hivatal nyilvánosság hozta az ipari szektorral kapcsolatos aktuális legfontosabb – első becslésen alapuló – számait.  2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján, az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. januárinál.

Figyelemre méltó körülmény, hogy az iparon belül döntő (95 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipari alágak mindegyikében csökkent a termelés volumene az előző év azonos hónapjához (2024. február) viszonyítva. A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártásban, valamint a villamos berendezés gyártásában jelentős visszaesés következett be, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása és az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kevésbé csökkent.

Emlékeztetőül jegyzem meg, hogy hazánkban az ipari termelés volumene 2023/2022 teljes év viszonylatában 5,5 százalékkal csökkent, 2024/2023 összehasonlításában további 4 százalékkal mérséklődött. Tartós a lejtmenet, óriási a zuhanás, de ez a tény a csodaváró gazdasági miniszterünket egyáltalán nem befolyásolja véleményalkotásában, hiszen azt nyilatkozta, hogy „a belgazdaságban kedvező folyamatok azonosíthatók”. Erre szokás mondani: valószínű, hogy Nagy Márton nem azt a meccset nézi, amelyet mi. 

Azért azt illene tudnia a miniszternek, hogy a Magyarországon működő ipari vállalkozások a belgazdaság részei, és az ipar termelés több mint két éve folyamatosan csökken. Vérlázítónak tartom, hogy egy közgazdasági végzettséggel rendelkező állami vezető, ilyen flegmán hazudva próbálja szépíteni ezt a rendkívül csúfos és szégyenteljes teljesítményt. Továbbmegyek. Azzal is tisztában kellene lennie, hogy a GDP (bruttó hazai termék) 23-25 százalékát az ipar adja, ha tehát 2025-ben az ipari termelő szféra nem tér magához, akkor nemzetgazdasági szinten nincs gyarapodás, nincs előrelépés.

A terjedő – páros ujjú patásokat érintő – száj- és körömfájás járvány a mezőgazdaságra is súlyos csapást mérhet, ami szintén kedvezőtlenül érintheti az ország gazdasági teljesítő képességét. Borúsabbá festi a képet a beígért Trump-i gazdaságpolitika is. Az eddig bejelentett intézkedések nem adnak okot nyugalomra, az Orbán-Trump közötti – kétoldalú – gazdasági csomag részleteiről viszont semmit nem tudunk. Orbán február 21-én (Kossuth Rádió) optimista várakozásának adott hangot: „Hogy egyszerűen fogalmazzak: mi az idei évben a békére vettük föl a lapot. Tehát mi azt gondoltuk, hogy Amerikában a demokrata kormányzat megbukik, jön a Trump elnök úr által vezetett republikánus kormányzat, ők békét fognak csinálni, tárgyalni fognak, megegyeznek, a béke pedig gazdasági fellendülést hoz. (…) És mi békeköltségvetést csináltunk. Nem azt mondom, hogy szerencsénk van, hanem hogy jól láttuk előre a folyamatokat, és ezért a magyar gazdaság azzal számol, hogy egy nagyon erőteljes pozitív külső hatás ér majd bennünket.” Béke nincs, a magyar ipar pedig nem érez semmiféle „pozitív külső hatást”, hiszen már a gazdasági miniszter és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke is visszalépett – a korábbi – 3,4 százalékos gazdasági növekedés tervétől.

Az első negyedév után módosult a prognózis: a hivatalos új irányszám már csak 2,5 százalékos növekedést tart reálisnak. De még meg sem emésztettük a 2,5 százalékot, amikor a kormány által jól kistafírozott Századvég Konjunktúrakutató modellszámítása szerint a 2025-es évre csupán 2,3 százalékos GDP-bővülés várható. Egy negyedév után a 3,4 százalékos előirányzatból március végére 2,5 százalék lett, és a legfrissebben „belógatott” érték: 2,3 százalék. Kérdésem: 2025. június végén milyen új számmal fognak kábítani minket?