Kamu szocdemek

Dr. Dávid Ferenc       2022. február 21. 17:40 2022. feb. 21. 17:40

2021. július 2. - A Szociáldemokraták Történelmi Pártja (SZTP) programpontjába veszi a népbíróság felállítását, amely vizsgálja ki, hogy mi történt 1985-től kezdödöen (!) Magyarországon, kik voltak, akik ellopták (!) a nemzet vagyonát rendszerváltás cimen (!), miért nem vonták felelöségre (!) a kollaboráns kommunista elitet. (az SZTP hivatalos facebook oldalán olvasható)
2022. február 19. - A Szociáldemokraták Történelmi Pártja hosszú távú kötelezettséget vállalt arra, hogy támogatja Magyarországot a demokrácia megerősítésében és a fenntartható gazdasági fejlődésre irányuló erőfeszítésében. Reményeik szerint az SZTP színeiben induló fiatal jelöltek is szerepet kapnak a helyi és az országos közéletben. „Néha elég egy mosoly, néha tűsarokkal kell az ajtót berúgni az eredményhez, de a legfontosabb, hogy a vitatkozás helyett a békétlenek között is hidat teremtsünk, s a közösség érdekében együtt gondolkozzunk" – hangsúlyozta Mellár Renáta a Szociáldemokraták Történelmi Pártjának elnöke, miniszterelnök-jelöltje kampányindító sajtóközleményében. (MTI-OS)

Megmondom őszintén, nem tudom, hogy Magyarországon mennyien használják politikai pártjuk nevében a „szociáldemokrata” megjelölést. Az fix, hogy a Szociáldemokraták Történelmi Pártján kívül még bejegyzett közösség a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Roma Szociáldemokrata Párt. Az is biztos – a fenti MTI közlemény ezt igazolja –, hogy az SZTP indulni kíván a választásokon, és ha kell „tűsarokkal is berúgja az ajtót”. Céljaik tehát „tiszták és közérthetőek”, viszont a párt propagandistáinak a magyar helyesírási szabályokkal még vannak nehézségeik, de ez nem von le semmit a politika közösség „értékeiből”. Látjuk azt is, hogy komolyan veszik magukat, hiszen a párt elnöke egyben miniszterelnök-jelölt is. Az 1945-ben felállított – és 1950-ig működő - népbíróságok ismételt felállításának szándéka rossz emlékeket idéz, a kommunista kollaboránsokra (Thürmer esetleg Szanyi /?) való utalás pedig meglehetősen homályos   

Eszembe jutottak történelmi tanulmányaim, és azok a magyar szociáldemokrata politikusok, akik történelmet írtak (Kéthly Anna, Garami Ernő stb.), és akiknek a neve elválaszthatatlan e korszerű eszmei irányzattól. Ma Magyarországon az MSZP alapszabályában is rögzíti, hogy „mint szociáldemokrata párt a magyarság történelme során felhalmozódott nemzeti és baloldali értékek, társadalmi célok örököse és letéteményese. Tevékenységében épít a magyar és a nemzetközi szocialista, szociáldemokrata mozgalmak maradandó elveire. A Magyar Szocialista Párt a nemzetközi szocialista-szociáldemokrata mozgalom része, tagja a Szocialista Internacionálénak (továbbiakban: SZI), és mint az Európai Unió tagállamában tevékenykedő párt tagja az Európai Szocialisták Pártjának (továbbiakban: ESZP). Vállalja és vallja a szociáldemokrata pártok nemzetközi közösségének értékeit. Együttműködik más szocialista és szociáldemokrata pártokkal, különösen az Európai Unión belül.” A Demokratikus Koalíció pedig a párt keretein belül Szociáldemokrata Értékműhelyt működtet, amely a politikai közösség elméleti alkotótere. Pillanatnyilag tehát ők ketten ennek a gondolati körnek a letéteményesei, és ebből eredően felelősségük is igen nagy.    

Szóval van szociáldemokrata hagyomány Magyarországon, és vannak olyan parlamenti pártok, amelyek valóban képviselik ezt az eszmei irányvonalat. A periférián működő (és csak négyévente felbukkanó) – magukat szociáldemokratának nevező – mikroközösségek nem politikai tényezők, hanem vélelmezhetően vagy nosztalgia egyesületek, vagy csak közönséges biznisz pártok. A Szociáldemokraták Történelmi Pártjáról a két fenti közlemény alapján annyi biztosan megállapítható, hogy csak hígítják a választási mezőnyt, tekintélyük, befolyásuk és mandátumra való esélyük egyáltalán nincs. Honlapjuk és éves mérleg-beszámolójuk nem fellelhető. Kizárólag zavarkeltésre és a hiteles szociáldemokrata értékek lejáratására alkalmasak. Több szót nem is vesztegetek rájuk!