Káslerék gyűlölik a pedagógusokat?
Nem tudok másra gondolni, csak erre – látva és olvasva a hétfőre tervezett pedagógussztrájkkal kapcsolatos fejleményeket. Miután az EMMI hosszú ideje tisztességtelen időhúzáshoz folyamodva, nem volt hajlandó megegyezésre az alapbérük emeléséért küzdő pedagógusokkal, a tanárok szakszervezetei bírósághoz fordultak egy figyelmeztető sztrájk miatt. A Fővárosi Törvényszék a pedagógusoknak adott igazat, végzésében kimondta: meg lehet tartani a január 31-re tervezett két órás figyelmeztető munkabeszüntetést.
Mi lett a minisztériumi válasz? Minden fenyegető eszközt bevetve, az EMMI megpróbálja megakadályozni, hogy reggel 8 és 10 óra között figyelmeztető jelzésként a pedagógusok beszüntessék a munkát. Egyre több tankerület tiltja meg, hogy hétfőn sztrájkoljanak a tanárok, sőt, a sztrájkolóknak retorziókat helyeztek kilátásba.
„A bíróság elsőfokú határozata megszületett ugyan január 28-án, de a döntés nem jogerős, így törvénytelen a hétfői pedagógussztrájk" – írta az MTI-hez eljuttatott közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
Noha a döntés nem jogerős, azért az sok mindent elárul, hogy a bírói végzés ezzel a mondattal indul: A bíróság megállapítja, hogy a kérelmezők által kezdeményezett 2022. január 31. napjának 8.00 óra és 10.00 óra közötti időszakában meghirdetett 2 órás figyelmeztető sztrájk megtartása jogszerű.
A Fővárosi Törvényszék végzésében azt is kimondta, hogy a sztrájk – a szakszervezetek által meghatározott még elégséges szolgáltatásokkal – jogszerű. A szakszervezetek lemondtak a fellebbezés jogáról és erre kérték meg a kormányoldalt is, külön Maruzsa Zoltán államtitkárt, hogy vesse latba befolyását, és mondjon le a kormány is a fellebbezésről, mert akkor az elsőfokú döntés azonnal jogerőssé válik.
„Körlevelében és sajtóközleményében jogellenesen állítja a kormány, hogy a sztrájk nem jogszerű. Erről csak bíróság, egy külön nem peres eljárásban dönthet" – írják a szakszervezetek közleményükben. Hozzáteszik azt is, hogy több helyről kaptak olyan visszajelzést, hogy fegyelmi eljárással fenyegetik a sztrájk mellett kitartó kollégákat. „Teszik ezt úgy, hogy a fegyelmi eljárás jogintézménye lassan tíz éve nem létezik" – írják.
Furcsa, nagyon furcsa ez a minisztériumi hozzáállás. Nem elég, hogy húzták-halasztották a sztrájktárgyalásokat, nehogy véletlenül meg kelljen egyezniük a szakszervezetekkel, most még fenyegetőznek is.
Mit akar az EMMI? Azt akarja, hogy még több pedagógus hagyja ott a pályát? Szándékosan csak pótlékemelésre hajlandó alapbérfejlesztés helyett? Kinek jó az, ha ebben az országban drasztikusan csökken majd a pedagógusok létszáma?
Orbán Viktor a közelmúltban egy vidéki családnál tett látogatásakor mind több gyermek születését forszírozta. Csak kérdezem: ha itt lesz ez a sok gyermek, ki fogja őket tanítani? Mongol, ukrán és román vendégpedagógusokkal ez az űr aligha lesz betölthető!