Közös ellenzéki tiltakozás március 15-én: több a tábor és sehol a zászló
Nem aratott osztatlan lelkesedést az ellenzéki pártok körében Gyurcsány Ferenc bejelentése, miután közös tiltakozásra hívott mindenkit március 15-ére az Orbán-rezsim ellen. Az ellenzéki pártok közül többen elutasították a kezdeményezést, volt, aki feltételekhez kötné a részvételt, többen nem is reagáltak a felvetésre.
Nem tisztünk megítélni, hogy mennyire szerencsés dolog volt most, 2025 elején közös ellenzéki tüntetésről beszélni. Az ellenzék pártjai még a sebeiket nyalogatják, ráadásul, több mint egy évvel a jövő évi választás előtt nem a közös megmozdulás, hanem az építkezés (vagy inkább visszaépítkezés) ideje van. Nyilván Gyurcsány Ferenc is tudta, hogy a közös ellenzéki megmozdulásból az idén feltehetően nem lesz semmi, már csak azért sem, mert Magyar Péter és a Tisza Párt eleve elhatárolódott mindenféle együttműködéstől.
Azt közölték, Magyar Péter az ATV stúdiójában már elmondta, hogy „a magyarok a húsz éves Orbán-Gyurcsány korszakot szeretnék lezárni, és ezt szerintük közösen meg is fogják tenni. Szerintük az Orbán és Gyurcsány nevével fémjelzett húsz év, az elvesztett lehetőségek két évtizede volt Magyarország számára.” (Nem minősítjük ezt az állítást, az viszont biztos, hogy aki valódi változást akar, annak e két politikus megítéléséhez ennél árnyaltabban kellene közelíteni.)
A DK elnöke elmondása szerint még nem beszélt Magyar Péterrel, ezt ő megtenné, de csak a nagy nyilvánosság előtt. (Látszólag nem fontos, de mindenképpen érdekes adalék, hogy a Telex a volt miniszterelnök nyilatkozatát először úgy interpretálta, hogy Gyurcsány csak a nyilvánosság kizárásával hajlandó beszélni Magyarral. Később ezt helyesbítették, és azt írták, hogy ennek épp az ellenkezője igaz.)
Ami a pártokat illeti, megoszlanak a vélemények. Az MSZP elnöke, Komjáthi Imre szerint pártjuk szeretné tudni, az idén mi lenne a demonstráció üzenete, hogy döntést hozzon. „Ha ennek a tüntetésnek az az üzenete, hogy egy tisztességes országot akarunk, ahol betartják a jogállami normákat, tisztességes béreket, tisztességes nyugdíjakat akarunk, akkor természetesen ott van a helyünk. Ha olyan tüntetés lesz, hogy csak az ’Orbán takarodj’ megy, elhangzik néhány vers, zeneszám, és haza megyünk, akkor elgondolkozunk rajta, van-e ott helyünk.”
A kétfarkúak szokás szerint elhatárolódtak a volt miniszterelnöktől, szerintük ezt nem Gyurcsánynak kellene eldöntenie. „A Kétfarkú Kutya Párt annyira fog ugrani Gyurcsány Ferenc hívó szavára, ahogy eddig. Semennyire. Természetesen az utcán leszünk, még nem tudjuk pontosan, hogy hol. 2025-ben nem túl valószínű, hogy Gyurcsány Ferencnek kellene megmondania, hogyan tiltakozzon a magyar nép az Orbán-rendszer ellen.”
A Jobbik, amely a legutóbb választáson még része volt az össz-ellenzéki összefogásnak, elzárkózik a kezdeményezéstől. A párt nevében Brenner Koloman közölte, hogy „a Jobbik Magyarországért Mozgalom nem fog együtt utcára vonulni Gyurcsány Ferenc pártjával, hiszen mi egy jobboldali, nemzeti, keresztény alternatívát kívánunk nyújtani a fideszes egypárti túlhatalommal szemben.”
Jelen állás szerint az idén nem lesz közös ellenzéki demonstráció március 15-én. Ami persze nem azt jelenti, hogy egy év múlva, 2026 márciusában ne állnának össze a soraikat addigra rendezni kívánó ellenzéki pártok. Ez még akkor sem kizárható, ha a Klikk TV-nek nyilatkozó Ágh Attila politológus szerint, „amennyiben Magyar Péter átöleli Gyurcsányt, azonnal csökken a támogatottsága.”
Ez a realitás 2025-ben. Egy év azonban a politikában is nagy idő, s bár nem valószínű, de nem is elképzelhetetlen, hogy a politikai szükségszerűség 2026-ra összehozza-e az Orbán-rezsim leváltásában érdekelt erőket.