A lengyel szejm leváltotta az orosz befolyást vizsgáló szakértői bizottság tagjait

HírKlikk 2023. november 30. 05:30 2023. nov. 30. 05:30

Leváltotta szerda este az új lengyel parlamenti alsóház, a szejm a 2007-2022 közötti lengyelországi orosz befolyást vizsgáló közigazgatási bizottság kilenc tagját, akiket még az októberi parlamenti választások előtt nevezett ki Andrzej Duda elnök.

A szejmben nyáron megválasztott bizottsági tagokról külön-külön tartottak szavazást. Leváltásukat a koalíciót alkotó négy frakció támogatta, az eddig kormányzó Jog és Igazságosság képviselői ellenezték.

A szavazás előtt, szerda délután a bizottság a varsói kormányfői hivatalban rendezett sajtóértekezletén bemutatta a munkájának három hónapját összefoglaló részleges jelentését. Ennek alapján azt javasolta, hogy a parlamenti választásokon a második helyen végzett Polgári Koalíció több politikusát, köztük Donald Tusk egykori kormányfőt, jelenlegi koalíciós kormányfőjelöltet tiltsák el „az állam biztonságával összefüggő posztoktól".

A leváltott bizottság a száz oldalnyi jelentést munkája első szakaszának lezárásának szánta. A dokumentumban a lengyel katonai elhárítás (SKW) és az orosz belbiztonsági szolgálat (FSZB) között 2013-ban kötött együttműködési megállapodást elemezte, és Lengyelország számára ártalmasnak minősítette azt. Elemzésében arra jutott, hogy Tusk – aki 2007 és 2014 között volt lengyel miniszterelnök – előzetesen jóváhagyta az együttműködést az FSZB-vel, és később szabálytalanságokhoz vezetett, hogy csak „elégtelen felügyeletet" gyakorolt az SKW felett. Bírálták a többi között, hogy a megállapodás egyik pontja szerint az SKW arra kötelezte magát, hogy az „Oroszországgal szemben ellenséges NATO-műveletekről" tájékoztatni fogja az orosz felet.

A szakértőkből álló vizsgálóbizottság létrehozását az októberi parlamenti választások előtt az ellenzék alkotmányellenesnek minősítette, és kifogásokat fogalmaztak meg az Európai Unió politikusai is.

A bizottság feladata az, hogy a 2007-2022 közötti, „gyaníthatóan orosz befolyás alatt hozott" lengyelországi intézkedéseket elemezze. Amennyiben arra jut, hogy egyes lengyel tisztségviselők orosz befolyás alatt cselekedtek, megállapíthatja, hogy az érintettek esetében „hiányoznak a szükséges garanciák ahhoz, hogy megfelelően végezzék a közérdekű tevékenységet". A bizottsági döntés mindazonáltal bírósági úton vitatható.

A testület kezdeményezheti a szerinte orosz befolyás hatására meghozott döntések felfüggesztését is.

Az eddigi bizottsági tagok leváltását támogató négy frakció politikusai nem nyilatkoztak egyértelműen arról, hogy később új tagokat választanak-e a bizottságba. Marcin Kierwinski, a második legnagyobb frakciót vezető Polgári Platform (PO) főtitkára hétfőn jelezte: a testületet „egyelőre befagyasztják, nem lesznek tagjai".

Szymon Holownia házelnök, a Lengyelország 2050 vezetője viszont szerdán kijelentette: a bizottsági tagok leváltása „nem egyenlő a testület felszámolásával". Wlodzimierz Czarzasty alsóházi alelnök, az Új Baloldal társelnöke szerdán úgy nyilatkozott: jó lenne, ha új bizottsági tagokat választanának meg.

Az új lengyel szejm megszavazta a lombikbébi-program állami finanszírozásáról szóló törvénytervezetet

Megszavazta szerda este az októberi parlamenti választások nyomán megalakult lengyel parlamenti alsóház (szejm) a méhen kívüli mesterséges megtermékenyítés (lombikbébi-program) állami finanszírozásáról szóló, civil kezdeményezés keretében benyújtott törvénytervezetet.

A még az előző választási ciklusban benyújtott, az egészségügyi törvényt módosító tervezetre a 460 fős szejm jelen lévő képviselői közül 268-an szavaztak igennel, 118-an ellenezték, és 50-en tartózkodtak. Támogatta a tervezetet a második legnagyobb frakció, a Polgári Koalíció (KO) jelen lévő 155 tagja, valamint más, eddig ellenzéki tömörülések képviselői mellett az eddig kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) 23 képviselője is. A PiS 102 tagja viszont nemmel szavazott, 49-en tartózkodtak.

A most a szenátus elé kerülő tervezet szerint az egészségügyi miniszter vezetésével kidolgoznának egy, a meddőség kezelését célzó, a tárca által finanszírozott egészségügyi programot, amelynek része lenne a méhen kívüli megtermékenyítés is. A programra a költségvetésből évente legalább 500 millió zlotyt (43,6 milliárd forint) különítenének el.

A lombikbéb-iprogramot támogató képviselők kiemelték, hogy a procedúra költségei meglehetősen magasak, ezért hozzáférhetősége korlátozott. Szükség van arra, hogy a programot az állami költségvetésből támogassák.

A lombikbébi (in vitro) program állami finanszírozása a KO választási programjában szerepelt. Az állami lombikbébiprogramot a PiS a kormányra kerülését követően, 2015-ben leállította. Előtte széles körű társadalmi vitát váltott ki az, hogy a megtermékenyített, de a kezelés során fel nem használt petesejteket lefagyasztják. Az in vitro módszert az utóbbi években több lengyel önkormányzat saját eszközeiből finanszírozta.

Forrás: MTI


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom