Orbán a képmutatás bajnoka

HírKlikk 2024. október 16. 17:55 2024. okt. 16. 17:55

Az Orbán Viktornak Strasbourgban kiosztott pofonok belpolitikai hatását túlbecsülni elsietett és oktalan lenne, de a példátlanul kemény hangvételű vita fordulatot jelzett a magyar miniszterelnök tekintélyelvű rezsimje és az európai intézmények vezetői közötti kapcsolatban – mutatott rá Lendvai Pál a Der Standardban.

A liberális bécsi lap cikkírója szerint még nem volt példa arra, hogy az EU bizottságának bármely elnöke, és a frakciók legfontosabb felszólalói – a patrióták kivételével – ilyen módon, ilyen élesen és ilyen személyesen számoltak volna le nyíltan egy tagállam miniszterelnökével.

Ursula von der Leyen meglepő, átfogó, és maró gúnnyal elmondott támadása nyomán semmi nem maradt abból, hogy Orbán „tisztességes közvetítőként” igyekezett beállítani magát. Ezt követően Orbán maga is személyeskedve támadta többek között von der Leyent és Manfred Webert. Ilyen agresszívan ellenséges hangulatot még nem élt meg a magyar kormányfő, aki a minap még hangosan követelte Brüsszel „elfoglalását és megreformálását”.

Európa megosztójának és Putyin legjobb barátjának meg kellett fizetnie a diktátorokhoz vezető, békemissziónak nevezett útjainak, a több mint 2000 embercsempészt szabadon engedésének, a külföldi cégekre gyakorolt nyomás és a jogállamiság megsértéseinek árát.

Különös pikantériát hozott Magyar Péter szenvedélyes felszólalása – írta Lendvai, és ismertette a Tisza Párt sikereinek legutóbbi adatait, valamint a Magyar Péter által Strasbourgban mondottakat. Lendvai azonban egyben figyelmeztetett: elsietett lenne, és nem is lenne okos túlbecsülni a strasbourgi pofonok belpolitikai hatásait. Magyar pártjának felemelkedése a hangsúlyozottan hazafias retorika és az Ukrajna támogatásával kapcsolatos visszafogottsága ellenére, egyelőre az ellenzék kárára megy végbe. A Fidesz-szavazók kemény magja változatlanul Orbán ajakán csüng, aki a támadási hullámra adott improvizált válaszában is a képmutatás bajnokának bizonyult. Magyarország miniszterelnöke a nemzetek védelmezőjének szerepében tetszeleg, és ebben élvezi az európai szélsőjobb támogatását. Tétjeit nagy csodálója, Donald Trump győzelmére teszi. Az viszont nyitott kérdés, hogy Orbán új riválisa, Magyar Péter folytatni tudja-e a felemelkedését a 2026-ban esedékes következő választásig.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom