Kutatja a közt a Fidesz Magyar megfékezésére
Azt hihetnénk, hogy lecsengett már a sokat megélt magyar közéletben is páratlannak számító Menczer-Magyar csetepaté, de a történetnek még mindig vannak újabb szálai. Jelen esetben arról van szó, hogy egy nem túlzottan ismert közvélemény-kutató cég a Menczer-Magyar összecsapásról kérdezi az embereket. A cégnek – állításuk szerint – sem a kormányhoz, sem pártokhoz nincs köze, ám nem sokkal a 2022-es választások előtt éppen az ő megbízásukból tettek fel az embereknek Márki-Zay Péterrel kapcsolatban sugalmazó kérdéseket.
Az Amarone Kft. mostani felmérésében – több más mellett – az iránt érdeklődnek, hogy a válaszadók szerint Menczer, vagy Magyar kommunikációja volt agresszívebb, és arra is rákérdeztek, hogy kettejük vitájában kinek van igaza.
Az Amarone Kft. már márciusban is a HVG érdeklődésének fókuszába került, akkor a cég a megbízóit firtató kérdésére a következőket válaszolta: „Megbízóink kiléte üzleti titoknak minősül, velük kapcsolatban nem áll módunkban tájékoztatást adni. Azt viszont elárulhatjuk, hogy egyik cégünk sem dolgozik egyetlen egy állami szerv, intézmény vagy párt számára sem.” Ennek az állításnak némiképp ellentmond, hogy e cég megbízásából 2021-ben a Call Express vállalkozás egyebek mellett azt kérdezte egy telefonos felmérésben, hogy a hívott fél „támogatná-e az LMBTQ-mellett kiálló Márki-Zay Pétert; melyik szimpatikusabb önnek, a migránspárti Brüsszel, vagy a határok sérthetetlenségét védő magyar kormány?” Vagyis – a közvélemény-kutatások alapvetéseivel ellentétes módon – nem is titkoltan, sugalmazott kérdésekkel igyekeztek a válaszolókat a „jó” megoldás irányába terelni.
Menczer tagadja, hogy felsőbb jóváhagyásra, netán kifejezett kérésre és utasításra vállalkozott volna a kocsmai szintű dicstelen fellépésre, de a tények nem őt igazolják. Ha úgy tetszik, Orbán Viktor is elszólta magát, amikor pénteken reggel a Kossuth Rádióban úgy fogalmazott, „Mindannyian ismerünk ilyen agresszív stílusú embereket, munkahelyen, családban, nem lehet mit kezdeni velük, csak leállítani őket. A politikában ez a szóvivők feladata. Láttam, hogy a héten a szóvivőnk, Menczer Tamás odament és leállította ezt a kellemetlen politikát, jól tette!"
Vagyis, Orbánnak egyáltalán nem volt ellenére Menczer finoman fogalmazva is fura fellépése, s minderre a szomorújáték másik főszereplője, Magyar Péter is ráerősített: „Sokáig azt hittem, hogy a miniszterelnök ezt nem akarta” – mondta Magyar kedden este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában, majd hozzátette: Orbán Viktor múlt pénteki interjújában rányomta a „kósersági pecsétet” az akcióra.
A fentiekből sok mindenre lehet következtetni, nem utolsósorban arra, hogy nem is porszem, hanem minimum egy kavics keveredett a fideszes kommunikáció korábban jól funkcionáló fogaskerekei közé. Ami korábban másokkal szemben működött, az Magyarral szemben nem vált be. Néhány héttel ezelőtt még napi rendszerességgel szivárogtattak a Magyarral kapcsolatos, terhelőnek szánt hangfelvégteleket, de a Vogel Evelin által készített – tényleg, van-e még, aki emlékszik a hölgy nevére? – felvételek nem hozták meg a várt eredményt. Sőt, szemben az eredeti szándékkal, kifejezetten kontraproduktívnak bizonyultak, a vádak leperegtek Magyarról, híveit nem tántorították el tőle, ellenkezőleg: megerősítették őket abban, hogy Orbánnak és a Fidesznek mennie kell.
A Fidesz korábban hatékonyan működő kommunikációja mára már a múlté. A gyűlölet Fideszt segítő karmestere – a zsidó származású, melegházasságban élő – Arthur J. Finkelstein évek óta halott, Orbán Viktor egykori harcostársa, Simicska Lajos pedig, birtokai egy részének meghagyása és a szabad elvonulás fejében száműzött lett. Hiányukat megérzi a Fidesz, Rogánék már csöppet sem annyira hatékonyak, mint amilyenek a régi szép időkben voltak.
Ennek ellensúlyozását szolgálná a mostani, nagydobra nem vert közvélemény-kutatás. Ha a hangfelvételek után a Menczer-féle agresszivitás is csődöt mond, ismét új megoldásokat kell keresni az egyre veszélyesebbé váló ellenfél megfékezésére.