Zsugorodik a gazdaság, de Orbán barátainak vagyona nő
Bár lejtmenetben a honi gazdaság, a NER haszonélvezőinek nincs okuk panaszra. Miközben Magyarország GDP-je 2025 első negyedévében éves szinten 0,4, míg az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal zsugorodott, Mészáros Lőrinc másfélszeresére, Tiborcz István majdnem kétszeresére növelte a vagyonát. Nem lehetett könnyű a GDP és az ipari termelés ijesztő mértékű visszaesése mellett gyarapítani a NER elitjéhez köthető vagyonokat, de a Fideszhez lojális „vállalkozóknak” ez a mutatvány is sikerült.
Pedig, az ipari termelés 2025 februárjában 8 százalékkal, míg márciusban 5,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A beruházások terén sincs ok a derűlátásra: ezek volumene 2025 első negyedévében 12,1 százalékkal alacsonyabb az egy évvel ezelőttihez képest. A kép még lesújtóbb, ha mindehhez hozzávesszük, hogy az utóbbi 11 negyedévből hétben, az utóbbi hat negyedévből pedig négyben zsugorodott a gazdaság.
Ilyen körülmények között azt gondolhatnánk, hogy a gazdag magyarok is megérzik a visszaesést, ám az ő esetükben épp ellenkező a helyzet: a most megjelent, 100 leggazdagabb magyar 2025 kiadványból kiderül, hogy a legtehetősebb magyarok vagyona egy év alatt 2000 milliárd forinttal nőtt. A leggyorsabban azok gazdagodtak, akik közeli kapcsolatban vannak a hatalommal: Mészáros Lőrinc másfélszeresére (990 milliárdról 1422 milliárd forintra), míg Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István csaknem kétszeresére növelte vagyonát. (Az egykori gázszerelőből a leggazdagabb magyarrá előlépett Mészáros 2014-ben még „csak” 7 milliárd forintnyi vagyont mondhatott magáénak.)
Ez az igazi magyar csoda: hogy a leggazdagabb magyarok a gazdaság sanyarú helyzete mellett is növelték a vagyonukat. Nehéz másra gondolni, minthogy ők másoknál nagyságrendekkel tehetségesebbek, vagy/és szorgalmasabbak, és olyan különleges képességekkel rendelkeznek, hogy a nehéz körülmények között is megtalálják a számításaikat. Hogy csak néhány példát említsünk: Orbán Dávid, Orbán Viktor miniszterelnök unokaöccse, nem egészen három hónapos működés után 500 millió forintos osztalékot vett ki a bányacégéből. A Timolod Kft. 2024. október 11-én kezdte meg működését, székhelye Székesfehérváron található, fő tevékenysége kőfejtés, valamint gipsz és kréta bányászata. A cég nyeresége azonban nem a bányászatból származik, bevételének legnagyobb része más forrásból érkezett. Az október 11. és december 31-e közötti időszakban ugyanis csupán egymillió forint nettó árbevétele keletkezett értékesítésből, ellenben az egyéb bevételek soron megjelent 710 millió forint. (Hogy mit takar az egyéb bevétel, azt a cégadatokban nem részletezték, de a könyvelési gyakorlat szerint ide szokták sorolni a kapott kártérítéseket, kötbéreket és különféle támogatásokat.) Így lett végül az adózott eredmény, vagyis a profit 648,2 millió forint, ebből vett ki a miniszterelnök unokaöccse 500 millió forint osztalékot.
A jótékonysági gálán milliós ruhakölteményben megjelent Várkonyi Andreának (ő Mészáros Lőrincnek, a leggazdagabb magyarnak a felesége) is bejött az élet. Mint emlékezetes, 2024 májusában fejeződött be a korábban három önálló pénzintézmény, az MKB, a Budapest Bank, valamint a Takarékbank egyesülése, s a pénzintézetek a Mészáros Lőrinc tulajdonolta Magyar Bank Holdingban találtak közös menedékre. Napokkal később elindult a kampány, amelynek sikeréért fővállalkozóként a Whitedog Media felelt.
A Whitedog Mediát, amelynek vezetője és tulajdonosa Várkonyi Andrea, 2020 szeptemberében tízmillió forintos alaptőkével alapították. S miközben sok vállalkozásnak számos nehézséggel kell szembenéznie, nem egy közülük a túlélésért küzd, a Mészáros Lőrinc feleségének többségi tulajdonában lévő cég a 2021-es évet már 2 milliárd forint feletti árbevétellel és 388 millió forintos adózott nyereséggel zárta. Az ügynökség többségi tulajdonosa, Várkonyi Andrea ekkor 295 millió forintos osztalékot vett ki a cégből.
Nem Várkonyi Andrea az egyetlen sikeres nő a gazdaság világában. Szijjártó-Nagy Szilvia – Szijjártó Péter külügyminiszter felesége – cége, az Interior Design Kft. 2023-ban 1,7 milliárdos árbevételt termelt, minek folytán Szijjártóné 525 millió forintot vehetett ki osztalékként. (A belsőépítészettel foglalkozó vállalkozás 2019-es indulása óta mintegy 1,6 milliárd forint ütötte a külügyminiszterné markát.) Mindez feltehetően a spórolásnak, az egyszerű üzletvitelnek is köszönhető: az Interior Design Kft.-nek sokáig sem elérhetősége, sem honlapja nem volt, ám mindez nem akadályozta a megrendelőket abban, hogy megtalálják és igénybe vegyék a szolgáltatásaikat.
A magát a családok barátjaként meghatározó kormánynak egyelőre csak kezdeti eredményeket sikerült felmutatnia, s mint a fenti példákból látható, néhány gondosan megválasztott családnak segítenek. Ezeknek a kiválasztottaknak nem kell várniuk arra, hogy valósággá váljon a miniszterelnök tavaly év végén tett ígérete, miszerint fantasztikus év lesz az idei – nekik a súlyos gazdasági viszonyok között is bejött az élet.
Olyannyira, hogy az Európai Központi Bank háztartási vagyon felmérésének adatai szerint a magyar lakosság egy százaléka rendelkezik a nemzeti vagyon 33,5 százalékával. Ez világviszonylatban kiemelkedő, Európában nincs is ehhez hasonló vagyoni koncentráció. (Ugyanezen felmérés szerint a háztartások vagyonának mintegy fele a leggazdagabb tíz százalék tulajdonában van.)
Vannak tehát olyan honfitársaink, akik különös képességekkel rendelkeznek: bármit is tesznek, mágnesként vonzzák magukhoz a pénzt. Jó volna, ha megosztanák üzleti titkaikat a többi magyar vállalkozóval, és elmondanák nekik: mi kell ahhoz, hogy néhány hónapos, esetleg egy-két évnyi működés után ők is százmilliókat tehessenek zsebre.