1,5 milliárd forint jogdíjat kaptak a jogosultak

HírKlikk 2024. július 14. 09:20 2024. júl. 14. 09:20

Most zárták le a 2023. évi zenei jogdíjfelosztást: Magyarországon több mint 1,5 milliárd forintot fizettek ki ezen a jogcímen kilencvenezernél több magyar és külföldi zenész számára az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI). Csaknem hetven előadó jogdíja meghaladta az egymillió forintot.

Brutális pénzt osztanak szét a zenészeknek a lejátszások után – számolt be róla az Economx (korábban napi.hu), emlékeztetve arra, hogy a jogdíjfelosztás magában foglalja a rádiós, televíziós sugárzási és a háttérzenei jogdíjakat, a külföldi jogkezelőktől beszedett díjakat, valamint a meghosszabbított védelmi idejű hangfelvételek előadóit illető kiegészítő díjakat.  

Íme néhány érdekesség: a bolti zenék között a magyar felvételek aránya nem éri el a tíz százalékot, de a tíz legmagasabb összegű jogdíjban részesülő előadó között idén is volt magyar. Az egyesület 160 milliónál is több, Magyarországon elhangzott zeneszámot dolgozott fel.

Mint írják, az előző évhez hasonlóan, 1,3 milliárd forint a rádiós és televíziós jogdíj. Az EJI több mint tízmillió elhangzás feldolgozása után mintegy 67 ezer magyar és külföldi előadóművésznek fizetett jogdíjat. A jogdíjfelosztás során több mint 600 ezer különböző felvételt azonosítottak be az EJI munkatársai.

A háttérzenei felhasználások tekintetében a kereskedelmi egységek által megfizetett jogdíjat az EJI idén 150 milliónál is több elhangzás feldolgozása alapján osztotta fel. Volt olyan felvétel, amelyet hatvanezer alkalommal szólaltattak meg üzletek és szálláshelyek.

A bolti zenék között a magyar felvételek aránya nem éri el a tíz százalékot, de a tíz legmagasabb összegű jogdíjban részesülő előadó között idén is volt magyar.

Az évtizedekkel ezelőtt rögzített felvételek 200 millió forintnál is többet osztottak fel. 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom