Magyar jelentéstevő: romlik a jogállamiság Magyarországon

HírKlikk 2024. október 8. 19:35 2024. okt. 8. 19:35

Romlik a jogállamiság helyzete Magyarországon Tineke Strik, az Európai Parlament új állandó magyar jelentéstevője szerint, aki kedden Strasbourgban a többi között a bírói függetlenség hiányát és a korrupció elharapózását vetette a magyar kormány szemére.

Strik az Európai Parlament plenáris ülése alkalmából többedmagával tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy Magyarországgal szemben az úgynevezett hetes cikkely szerinti, 2018-ban indult eljárás óta a jogállamiság helyzete rosszabb lett, a többi között azt emelve ki példaként, hogy Magyarországon az Európai Unió Bíróságának több döntését máig sem hajtják végre.

A holland zöldpárti képviselő emellett a többi között a médiapluralizmus hiányára, az emberi jogi jogvédők elleni lejáratókampányokra figyelmeztetett, azt vetve a magyar kormány szemére, hogy „mindezt legalizálta a szuverenitásvédelmi törvénnyel".

„A jogállamiság, a demokrácia és az alapvető jogok az Európai Unió talpkövei ilyetén nyílt megsértései iránt az EU-nak zéró toleranciát kell tanúsítania" – szögezte le, hozzátéve, hogy a meglévő eszközök mellett újakra is szükség lehet a magyar jogállamiság védelme érdekében.

„A soros magyar uniós elnökség a demokrácia védelméről beszél, ám miként vehető ez komolyan egy ország részéről, amely folyamatosan megkerüli a parlamentjét és rendeletekkel kormányoz? A magyar elnökség azt állítja, elkötelezett az átláthatóság és integritás mellett, de az Integritás Hatóságnak nincsenek jogkörei. Hogyan tartható továbbá hitelesnek a korrupció elleni harc iránti elkötelezettsége, amikor az EU egyik legkorruptabb kormányának tartják?" – tette fel a kérdést a képviselő.

Strik szükségesnek nevezte, hogy az új Európai Parlament – „ahogy az előző is" – gyakoroljon teljes nyomást Magyarországra a jogállamisági helyzet javítása érdekében, „mert a jelenség más tagállamokra is átterjed".

A sajtótájékoztatón felszólalt Michal Wawrykiewicz, az Európai Néppárt (EPP) egyik képviselője is, aki a bírói függetlenség fontosságát hangsúlyozta, kiemelve: „meg kell védeni a magyar társadalmat a kormányától".

Fabienne Keller, a Renew Europe képviselőcsoport egyik tagja leszögezte: „ha Magyarország ma lenne EU-tagjelölt, nem teljesítené a tagsághoz szükséges feltételeket".

„Itt az idő, hogy szolidaritásunkat fejezzük ki a magyar emberek felé, de határozottak legyünk Magyarország kormányával szemben" – jelentette ki.

Forrás: MTI


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom