A Ronaldo fiú esete Varga Misivel

Dr. Dávid Ferenc       2022. február 16. 08:21 2022. feb. 16. 08:21

Magyarország bruttó hazai terméke 2021 IV. negyedévében a nyers adatok szerint 7,2, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján 7,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 2,1 százalékkal emelkedett. 2021-ben a GDP volumene 7,1 százalékkal növekedett. A IV. negyedévben az előző negyedévhez viszonyítva 2,1 százalékkal bővült a gazdaság teljesítménye. A növekedéshez leginkább a piaci szolgáltatások járultak hozzá. A gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 7,2, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 7,1 százalékkal növekedett az előző év azonos negyedévéhez képest. A GDP a nyers adatok alapján 4,0 százalékkal nagyobb volt a 2019. IV. negyedévinél. A nemzetgazdaság teljesítménye 2021-ben az előző évhez viszonyítva 7,1, 2019-hez mérten 2,1 százalékkal növekedett a nyers adatok szerint. (KSH gyorstájékoztató)

Azt gondolom, hogy ez minden magyar polgár számára jó hír, hiszen azt mutatja, hogy gazdaságunk a 2020-as mélypontról elrugaszkodott, magához tért, és felfelé ívelő pályára állt. Ennek tiszta szívvel kell örülni, büszkék lehetünk rá mindannyian. Becs’ szóra, nem is kezdtem volna jegyzetírásba, ha nem látom meg minden kormánypárti hírfelületen Cristiano Ronaldo (CR) arcképét és 7-es számú mezét, és mellémontírozva Varga Mihály (VM) fotóját és a 7,1 százalékos növekedéssel kérkedő narancsos futballtrikóját. Hm. Varga és Ronaldo egy súlycsoportban? Míg a portugál gólvágó nemzetközi szinten jegyzett korszakos zseni, addig Varga Mihály a legjobb indulattal is csak hazai kispályán „pénzügyezgető” játékos. No, mindegy, a mágikus 7-es (CR7) és a propagandisztikus 7,1-es (VM7,1) fényképe egy tablóra került.  

És akkor térjünk a lényegre.

1. Az elhúzódó járvány komoly döntésekre kényszerítette a magyar miniszterelnököt, hiszen választania kellett, hogy a gazdaság érdekeit vagy az emberi élet védelmét helyezi előtérbe a bevezetett intézkedések sorozatával. Az európai összehasonlításban megengedő járványkezeléssel elérte, hogy a tavalyi évben a gazdaság már nem bénult le, viszont világviszonylatban igen magas elhalálozási rátát regisztrálhattunk, és sok tízezer honfitársunk nem élte túl a gyilkos kórt. Nem vitatom, hogy szinte megoldhatatlanul nehéz feladat elé került a miniszterelnök (mindenben ő dönt), de most úgy tűnik, hogy a kiváló gazdasági eredménnyel – mintegy felkiáltójelként – élesen szemben áll az áldozatok magas száma. Ezen mindenképpen illik elgondolkodni, anélkül, hogy most vádbeszédbe kezdenék.

2. Nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy a magyar államadósság abszolút értékben megduplázódott (a 2010. évi, hozzávetőleg 20 ezer milliárd forintról 40 ezer milliárd forint fölé nőtt) és a szintje ugyanannyi, mint 12 évvel ezelőtt, azaz 80 százalékos. Ez egyáltalán nem örömhír, mivel a vágyott 60 százalékos érték eléréséhez hosszú-hosszú évek kellenek majd. A költségvetés GDP arányos hiánya is meglódult, és a kívánt három százalék helyett közelít az öt százalékhoz.

3. A végére hagytam a legveszélyesebb és a legnehezebben kezelhető negatív kísérő folyamatot, az egyre gyorsuló inflációt. A választás előtti (2021.) és a választás évében (2022.) olyan mértékű lakossági jövedelem-kiáramlást hagyott jóvá a miniszterelnök (a nyugdíjprémiumtól kezdve a fegyverpénzzel bezárólag), amely serkenti az egyébként is magas inflációt, és ebből eredően, a kiáramlott – elsősorban fogyasztásra fordított – pénz reálértéke napról napra csökken, hiszen törvényszerűen ár-bér spirálba kerültünk, amiből aztán nagyon nehéz lesz kiszabadulni.

Tudnám folytatni, de tényleg nem akarok ünneprontó lenni, csak arra szerettem volna utalni, hogy a jó eredménynek több összetevője és – sajnos – sokszor számos negatív komponense is van, amelyek gazdasági kockázatot jelentenek. Varga Mihálynak pedig csak azt tudom javasolni, amivel Bástya elvtárs mordult Virág elvtársra „A tanú” című filmben: „Szerénység. Ne tömjénezze magát! Szerénység.”