Dúró Dóra 100 ezer forinttal jutalmazná a régóta együtt élő házaspárokat
„A hosszú házasságért járó elismerés bevezetéséről” címmel nyújtott be javaslatot az országgyűlésnek Dúró Dóra, a Mi Hazánk alelnöke. A törvényjavaslatot – melynek lényege, hogy a házaspárok frigyük megkötésének tizedik évfordulójára kapjanak legalább 100 ezer forintot – azzal indokolta, hogy „egy olyan korban, amikor az emberi kapcsolatokat és a családot a legkülönbözőbb támadások érik, szükséges ezen intézmények megerősítése, az ezt az életformát választó és fenntartani képes emberek elismerése.”
A támadások mibenlétét Dúró ezúttal nem részletezte, ezzel szemben arra kéri a kormányt, hogy jövő év január 31-ig dolgozzák ki a javaslat jogi hátterét. A pénzbeli juttatás feltétele mindössze annyi lenne, hogy a házaspároknak Magyarországon kellene elkölteniük a jutalomként kapott forintokat, amiből világosan látszik, a Mi Hazánk több mint tíz éve házasságban élő alelnöke nem csak a családokra – az apa férfi, az anya nő -, hanem rajtuk keresztül a magyar gazdaságra is gondol. A hosszú házasságban élő párok ugyanis nem költhetnék el külföldön a már ma sem horribilis összeget, a reménybeli törvényalkotó így kívánja elkerülni, hogy a magyar emberek pénze idegen vállalkozások profitját gyarapítsa.
A javaslat előremutató és fontos. Már csak azért is, mert KSH adatai szerint 2023-ban mindössze 50150 házasságot kötöttek Magyarországon, ami 30 százalékkal kevesebb a 2021-es rekordnál. (Ez utóbbi csúcs is feltehetően annak köszönhető, hogy a 2020-ban tetőző Covid járvány miatt sokan egy évvel elhalasztották a boldogító igen kimondását.)
Az ötlet tehát mindenképpen üdvözlendő, s bár Dúró képviselő beadványában nem említi, ám a házasság mellett az élet más területeire is ki lehetne terjeszteni. Például úgy, hogy azok is kaphassanak 100 ezer forintot, akikről egyértelműen bebizonyosodik, hogy tíz éven keresztül nem loptak. Nem vettek el a közös vagyonból, nem károsították meg nemzettársaikat. Az ő esetükben még csak nem is lenne kikötés a házasság – élettársi kapcsolatban élő, vagy egyedülálló személyek is kaphatnának ilyen jogcímen százezer forintot.
Az is meggondolandó, hogy a majdan remélhetőleg törvénnyé nemesülő előterjesztés azokra is vonatkozna, akik dokumentumokkal tudják igazolni, hogy egy évtizeden át nem bontották le a jogállamot, nem szállták meg az ügyészséget és nem foglalták el a médiát. Nem hazudtak az embereknek, nem uszítottak mások ellen, nem mentették homályos és átláthatatlan alapítványokba az ebül szerzett vagyonukat. Nem sajátították ki a fél Balatont, nem neveztek ki a fontos közintézmények élére leválthatatlan mamelukokat, s nem adtak milliárdokat a politikai ellenfeleket lejárató propagandistáknak, portáloknak, intézményeknek. És persze azok is megérdemelnék a százezer forintot, akik minimum tíz éven át nem árusították ki mindenféle keleti despotáknak Magyarországot, nem adósították el hazánkat sok évtizedre titkosított hitelszerződésekkel, és úgy általában, a demokratikus világban nem keltik rossz hírét országunknak.
Lehet, hogy ekkora kifizetés megterhelő lenne a gazdaságra, merthogy az emberek nagy része jogosult lenne rá, de talán mégis megérné a hatalmas kiadás. Kiváló ellenpélda lehetne azok számára, akik a fentiek közül egy vagy több kategóriában sárosak, viszont 100 ezer forintnál nagyságrendekkel többet tesznek zsebre.