Egy régi karácsonyi Orbán-interjú története
2016 decemberében a kormányhoz közeli Pannon Lapokhoz tartozó több megyei újságban is interjú jelent meg Orbán Viktorral. Benne az ilyenkor (is) szokásos lózungokkal, ünnepinek álcázott mindennapos mellébeszélésekkel. A Fejér Megyei Hírlap olvasói viszont – eltérően a többi megyei laptól – érdekes, a fideszes megszólalóktól szokatlan mondatokra lehettek figyelmesek.
„Az ápolónők bérét 2017-ben és 2018-ban is folyamatosan emeljük” – mondta az interjúban a miniszterelnök. Majd – igaz, csak a Fejér Megyei Hírlapban – hozzátette: „A kórházi hullák száma is emelkedik.” Az interjúban a miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy „mi kikértük az emberek véleményét.” Ám az az egyetlen újság mindezt kiegészítette a következővel: „Bár nem érdekelt minket.”
A Pannon Lapok szigorú vizsgálatot ígért és közleményt adott ki az esettel kapcsolatban. Ebben a következő olvasható: „A Fejér Megyei Hírlap mai számában megjelent, Orbán Viktor miniszterelnökkel készült interjút ismeretlen tettesek meghamisították. Olyan mondatok kerültek a beszélgetés szövegébe, amelyeket a kormányfő nem mondott. A Pannon Lapok Társasága minden érintettől elnézést kér, és megteszi a szükséges jogi lépéseket. Az interjú eredeti és teljes formájában itt, a honlapunkon olvasható.”
Nem kell hőstettként felfogni, de bagatellizálni sem szabad, ami 2016. december 24-én, a megszállt Fejér Megyei Hírlap karácsonyi számával történt. Mert nem csak nagy, látványos lépések gyorsíthatják egy diktatúra bukását, hanem minden apró történés fontos lehet, ami segít abban, hogy leleplezze a hazugságot. 2011-ben a magyarul is megjelent Civil bátorság című könyv előszavában Vaclav Havel, egykori cseh ellenzéki vezető, későbbi köztársasági elnök a következőket írta: „Ma a világban több millióan élnek abban a hiedelemben, hogy körülöttük soha semmi nem fog megváltozni. Ez a könyv azoknak adózik tisztelettel, akik tesznek azért, hogy igazságban éljenek, és tudják, ennek van hatása. Nem csak a jelenről és a múltról szól. Meggyőződésem, hogy a jövőről is.”
A civil bátorság minden korban fontos. „Békeidőkben” ezt szerencsére nem tudjuk, és jó is, hogy olyankor nem kell tudnunk. De vannak helyzetek, amikor az ember kockáztatni kényszerül. Vannak emberek, akik akkor is megtesznek bizonyos dolgokat, amikor tudják, hogy abból bajuk lehet. Életüket, egészségüket, szabadságukat kockáztatják. Máskor „csak” az állásukat, előmenetelüket, hivatali megítélésüket. Azt, hogy a fensőbbség nem tartja őket megbízhatónak. Minden diktatúra félelmetes és ijesztő. Nem önmagáért az, hanem azért, mert az egyes ember hajlamos azt gondolni, hogy a diktátorok hatalma végtelen. Hogy örökké tart, és sohasem lesz vége. Épp ez az elnyomók legfőbb eszköze, ez kezükben a csodafegyver: hogy félelmet keltenek, hatalmukat hatalmasnak és megingathatatlannak mutatják. Ha sokáig és hangosan sulykolják a hazugságokat, az egyszerű ember hajlamos azt hinni, hogy talán mégsem neki van igaza. Hogy egyedül van, vagy csak nagyon kevesek állnak mellette. Pedig sokan vagyunk, többen, mint gondolnánk. Sokan vagyunk, akik szeretjük a szabad választást – legyen szó pártról, párról, felekezetről, iskoláról. Mindenről, ami szép, és fontos az életben.
A kormányhoz közeli hazugsággyárak meghekkelése kis lépés a sajtószabadságnak, de nagy lépés a Fidesz által túszul ejtett és meghekkelt Magyarországnak.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. május 25-i adása itt nézhető meg: