Idiótának nevezte a gazdaságfejlesztési minisztert a Ryanair vezére

Föld S. Péter 2022. június 16. 07:12 2022. jún. 16. 07:12

Viharos vizekre evezett az extraprofitadóval a magyar kormány. A fapados légitársaságok már közölték, hogy az így keletkezett többletterhet áthárítják az utasokra. A sorba egyelőre egy hazai bank, a K&H szállt be, ők már jelezték, hogy emelni fogják a szolgáltatások árát. A kormány mindeközben úgy tesz, mintha meg volna lepve, ártatlan, nagy bociszemekkel bámul kifelé a fejéből, mint aki nem érti, hogy a multik miért akarják áthárítani az emberekre a rájuk kivetett adót.

Pedig, várható volt, hogy ez fog történni, és ami eddig volt, az csak a kezdet. Más cégek is jelezni fogják, hogy nem tudják, vagy nem akarják lenyelni a most rájuk kivetett többletterheket, és bizonyára lesznek olyanok is, amelyek nem jelentenek be semmit, csupán szépen, csendben emelik a szolgáltatásaik árát. Hiába fenyegeti fogyasztóvédelmi vizsgálattal és büntetéssel a kormány a Ryanairt, nagyon jól tudja, hogy a megcélzott multik nem szívbajosak, ha az érdekeikről van szó. Árat ugyanis nem csak úgy lehet emelni, hogy többet kérnek valamely szolgáltatásért, az is áremelés, ha rontják a minőséget, például azáltal, hogy költségkímélés céljából elküldenek néhány dolgozót, és ezáltal többet kell sorban állni az ügyfélszolgálatokon, romlik a kiszolgálás színvonala.

Michael O' Leary, a Ryanair vezérigazgatója mindenesetre nagyon keményen reagált a kormány bejelentésére. Nemcsak a járataik ritkítását helyezte kilátásba, hanem azt is mondta, ez egy ostoba intézkedés, és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszternek azt ígérte, hogy küldenek neki egy Közgazdaságtan tökfejeknek (Economics for Dummies) című kiadványt. A vezérigazgató szerint a járvány és a háború következtében a légitársaságok nemhogy nem termelnek extraprofitot, de kifejezetten veszteségesek, és Magyarországot kivéve, az összes uniós ország nem nehezíti, hanem épp ellenkezőleg, segíti e cégek talpra állását és újraindulását.

A hvg.hu-nak arra a kérdésére, hogy tárgyaltak-e már a magyar kormánnyal az extraprofitadóról, Michael O' Leary azt válaszolta, hogy „nem fecséreljük arra az időnket, hogy egy olyan kormánnyal tárgyaljunk, amelynek ez az ostoba miniszter is tagja”.

A gazdaságfejlesztési miniszter szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményben reagált a vezérigazgató kijelentéseire. Ebben az írta, hogy a stílusa elfogadhatatlan és kivetnivalót hagy maga után. Itt jegyezzük meg, hogy a tájékoztatásnak ez a módja visszatérés a pártállami rendszer gyakorlatához, amikor valamely, a pártnak és a kormánynak kedvezőtlen eseményt úgy kommentáltak, hogy nem közölték az eredeti szöveget, így az olvasó csak az arra adott választ ismerhette meg. Most is csak annyit kötöttek a nyilvánosság orrára, hogy a vezérigazgató stílusa elfogadhatatlan, de hogy mit mondott – lásd mint fenn – azt nem tartották fontosnak ismertetni. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter szerint egyébként „teljesen érthető, hogy egy multinacionális cég a profitot védi, nem pedig a magyar családokat”.

Jelenleg tehát áll a bál, ez a háború is kitört, s vesztesei – nem kell különösebb jóstehetség hozzá – a kormány által gyakran hivatkozott magyar emberek lesznek. Az ő pénzforgalmi műveleteikért fognak többet kérni a bankok, az ő menetjegyeikbe építik be az extraprofitadóként kivetett összegeket, és már a távközlési, valamint az internetes cégek is jelezték, hogy emelni fogják az áraikat.

Mészáros Lőrinc bankja, a most már a Budapest Bankot is elnyelő – és jövőre a Takarékbankot is bekebelező – MKB Bank hallgat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy tétlenül, ölbe tett kézzel néznék a történéseket. Emelni fognak, legföljebb nem jelentik be – az ügyfelek enélkül is érezni fogják majd a törődést.

Nem az extraprofitadóval van baj, az szükségszerű. Hanem, amint a GKI felmérése alapján nemrégiben a Hírklikk is írt róla, a problémát az okozza, hogy nem azokat az ágazatokat sújtják ezzel a plusz teherrel, amelyek az elmúlt időszakban leginkább nyereségesek voltak. Ilyen ágazat például a Mészáros Lőrinchez köthető út- és vasútépítés, vagy az építőanyag-ipar, ahol Orbán Viktor miniszterelnök édesapja, Orbán Győző is érdekelt.

És akkor még nem is említettük, hogy a magyar milliárdosok valamiért kimaradtak a közös terhek viseléséből. Rájuk nem vetettek ki semmilyen különadót, pedig, az ő segítségük is jól jönne a háború okozta gazdasági károk enyhítésében.