Mire kell a rendőrségnek húszezer könnygázgránát?
20 ezer darab kézi működtetésű könnygázgránátot vásárol a rendőrség nettó 275 960 000 forintért. Mint a Szuverenitásvédelmi Hivatal célkeresztjébe került Átlátszó korábban megírta, a rendőrség nyáron már beszerzett húszezer darab, 750 ml-es csapatszolgálati kiszerelésű könnyfakasztó spray-t, ez nettó 727,2 millió forintba került. A megrendelő az ORFK és a Védelmi Beszerzési Ügynökség, az árut pedig a HTI Haditechnikai Intézet Zrt. szállíthatja. Utóbbi cég korában is részt vett a közbeszerzésekben, adott már el lőszert a büntetés-végrehajtásnak, valamint levélvizsgáló berendezést az Országgyűlés Hivatalának.
Nincs ebben semmi rendkívüli, a rendőrségnek, mint minden más szervezetnek, szüksége van a működéséhez elengedhetetlen eszközökre. Az nem volna életszerű, ha homokozóvödröket és kislapátokat, netán teniszütőket vásárolnának – az adófizető állampolgárok bizonyosan megorrolnának, amiért hiábavalóságokra pazarolják a pénzüket.
Más kérdés, hogy ez a jelentős mennyiségű könnygáz mire kellhet a rendőrségnek. A diákok és a velük szolidáris pedagógusok már jó ideje nem tüntetnek, nincs is a levegőben újabb tiltakozás, Őket nem kell lefújni, a kockás inges tanárok és a közrendre különösen veszélyes filozófusok is nyugton vannak. Nem valószínű tehát, hogy ellenük készülne bevetni a rendőrség a most beszerzendő tömegoszlatásra alkalmas eszközöket.
Ma már csak kevesen emlékeznek arra, hogy Pintér Sándor belügyminiszter – a közrend biztosítása mellett hozzá tartozik az oktatás és az egészségügy is – nem sokkal a második Orbán-kormány hivatalba lépése után tett egy igen érdekes kijelentést. Orbán Viktor örökös belügyminisztere 2010 szeptemberében, a Szolgálati Jogviszonyban Állók Érdekegyeztető Fórumán arról beszélt, hogy az országban jelentősen vissza fog esni a vásárlóerő, szegényednek az emberek, egyre több olyan jelenség lesz, ami a rendvédelmi szervek nélkül nem lesz kezelhető. Szerinte a növekvő szegénység miatt egyre nagyobb lesz a korrupció, nő a gazdasági bűncselekmények száma, több lesz az utcai bűncselekmény, és ezért nyilvánvaló, hogy egyre több lesz a „fegyveres rablástól kezdve minden más”. Mindezek megfékezéséhez, mondta akkor Pintér, elszegényedett rendőrséggel nem lehet nekikezdeni.
Akár azt is gondolhatnánk, hogy Pintér ezzel a szinte elfelejtett gondolattal a magyaroknak üzent. Hogyha nő a szegénység, mert jönnek a megszorítások, a rendőrségre, úgy is, mint az állam erőszakszervezetére, több pénz kell, mint amennyi most van. Ha nincs elég pénz, a rendőrség nem tudja ellátni a feladatát, azaz nem lesz képes megvédeni a jóérzésű magyar embereket a rosszban sántikáló magyar emberektől.
Pintér, aki az általa felügyelt egészségügy átalakításáról a minap azt nyilatkozta a budapesti Medicina Fórum Konferencián, hogy korábban nem volt tisztában azzal, milyen súlyos a helyzet – már 2010-ben „megjósolta”, ami már egy ideje valóság lett. Elszegényedés és kilátástalanság az egyének szintjén, lecsúszás és lemaradás az országok közötti viszonylatban.
Nagyszabású tiltakozás azonban mindezek ellenére sem várható: a magyar ember ugyanis nemcsak békeszerető, hanem béketűrő is egyben. A 20 ezer darab kézi működtetésű könnygázgránát bőven elegendő lehet az esetleges indulatok megfékezésére.