Trump háromnaponta mondta el, hogy Orbán erős, okos és erőteljes
Donald Trump az európai vezetők közül Orbán Viktorra hivatkozott a legtöbbször, az amerikai elnökválasztást megelőző egy évben összesen 109 alkalommal. Ez derül ki az Alapjogokért Központ MTI-hez eljuttatott tartalomelemzéséből. Számításaik szerint az Egyesült Államok megválasztott elnöke a vizsgált időszakban átlagosan háromnaponta, és mindig kedvező kontextusban említette meg a magyar kormányfőt. A francia és az ukrán elnök a fasorban sincs Orbánhoz képest: Emmanuel Macront és Volodimir Zelenszkijt sokkal ritkábban említette Trump.
A 2013 óta működő Alapjogokért Központ honlapján a következőképpen határozza meg hitvallását: „A központ a nemzeti identitás és szuverenitás, valamint a keresztény társadalmi hagyományok megőrzését tartja elsőrendű feladatának a 21. század felfokozott, a jog területére is kiható globalizációs és integrációs folyamatai, technológiai változásai közepette. Az intézet működésének emellett nem titkolt célja, hogy ellenpólust képezzen a napjainkban az élet számos területén túlburjánzó emberi jogi fundamentalizmussal és politikai korrektséggel szemben.”
Ennek a szellemiségnek a megvalósításához pénz is kell, de szerencsére ebben sincs hiány. A Központ mögött álló Jogállam és Igazság Nonprofit Kft. 2023-as beszámolójában 3,025 milliárd olvasható az „egyéb bevételek” között, de a cégnek volt még 71 millió forintnyi saját árbevétele is, vagyis összességében 3,24 milliárd folyt be hozzájuk,
Statisztikák közlése mindezidáig nem volt fellelhető a központ munkaköri leírása között, ám most valamiért fontosnak érezték, hogy világgá kürtöljék: Orbán fontos és megkerülhetetlen.
Közbevetőleg jegyezzük meg, hogy az Alapjogokért Központ, amikor számba veszi Orbán Trump általi említését, nem találta fel a spanyolviaszt. 2017 januárjában Lánczi Tamás, még nem a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökeként, arról beszélt a köztévében, hogy „lehet olyan hangokat hallani, hogy Orbán Viktor Európa új vezetője.” Lánczi feltehetőleg hallucinált, mert valójában nem lehetett ilyen hangokat hallani. Ezeket a hangokat csak az hallhatta, aki ilyen hangokat akart hallani. Orbán nem vezetője Európának, bár kétségtelen, hogy részéről van ilyen szándék.
Mindezek fényében az Alapjogok közleménye azt is fontosnak tartja megemlíteni, hogy az Egyesült Államok Fehér Házba visszatérő elnöke a kampányidőszak utolsó évében többször beszélt Orbán Viktorról, mint az Európai Unió nagy országainak vezetőiről. „Donald Trump kiemelt személyként kezelte Orbán Viktort, a republikánus elnök megkérdőjelezhetetlen győzelme a magyar-amerikai kapcsolatok felértékelődése mellett pedig azt is jelzi, hogy Magyarország globális térben betöltött szerepe soha nem látott mértékben erősödött meg"
Ebből kell kiindulnunk, amikor azt olvassuk a matematikai számításokban bővelkedő közlemény szövege szerint, hogy Trump nem fukarkodott Orbán dicséretével. A neki tulajdonított megfogalmazások szerint a magyar kormányfőre használt leggyakoribb három jelző: „erős", „okos", „erőteljes".
A központ szerint az sem nevezhető véletlennek, hogy Trump a választási felkészülésekor – az idén márciusban, majd júliusban – kétszer is személyesen egyeztetett Orbán Viktorral, és „ez a kapcsolat mindenképpen előnyt jelent Magyarországnak.”
Pontosítanánk a szöveget: az említett kapcsolat elsősorban Orbán és a Fidesz számára jelenthet előnyt. Nekik sem annyit, mint amennyire számítanak, hiszen ismeretesek a januárban hivatalba lépő régi-új elnök gazdasági tervei, amelyek az európai országokat, köztük Magyarországot a mostaninál magasabb védővámokkal sújtanák. Arról nem is szólva, hogy az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban sem biztos, hogy beigazolódnak Orbán Viktor reményei: Trump, ha nem is lelkesedik Európa megvédéséért, többször is jelezte, hogy nem fogják cserben hagyni Ukrajnát.
Igaz, ez utóbbit nem mondta el olyan gyakran, mint ahányszor Orbán nevét említette.