Korózs Lajos: a kormány lenyugtatta a magyar társadalmat, közben felszámolja a hátországot

HírKlikk 2023. augusztus 4. 08:00 2023. aug. 4. 08:00

Azt a középkorosztályt, ahol az idős, beteg szülőről is gondoskodni kell, és a gyereket is nevelni, iskolába járatni, vagy az egyetemi tanulmányait finanszírozni, ezt a hátországot számolja föl a kormány. Miközben az ő filozófiájuk az, hogy akinek van pénze, az ér valamennyit, akinek nincs, az nem ér semmit sem. Az emberek az elmúlt évek politikája – ne foglalkozz mással, ne szervezzél közösséget, ne akarjál te sehova se járni, majd mi gondoskodunk rólad – beérett, bár most már nem gondoskodnak – mondta a Klikk TV Mélyvíz című műsorában Korózs Lajos, az MSZP alelnöke.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a héten publikálta többi között az ipari termeléssel kapcsolatos eredményeket: hét százalékos a visszaesés. Az építőiparban 12 százalék, de ami a nagyobb gond, hogy a szerződésállomány 37 százalékkal csökkent. Ez előrevetíti azt, hogy a cégek jelentős részének az év második felében nem lesz megrendelése, vagy nem lesz munkája. Így a bizalom is elveszett az építőipart illetően a kormánnyal szemben. Ezért is disszonáns magatartás, amikor a kormány azt mondja, hogy minden rendben van, és még mindig azt szajkózza, hogy dübörög a magyar gazdaság, miközben már háromnegyed éve technikai recesszióban van – mondta Korózs Lajos. 

Ehhez képest giga tűzijáték lesz megint. „Értem én a „Panem et circenses!” („Kenyeret és cirkuszt!”) latin mondást, csak ne felejtsük el, hogy a panem, azaz a kenyér előbb van, mint a cirkusz és most már nagyon-nagyon sok embernek nincs meg a kenyere” – magyarázta a szocialista politikus, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy egy hónap múlva itt vannak a beiskolázások, és sok százezer gyereknek borzasztó nagy segítség lenne, ha a kormány hozzájárulna mondjuk az iskolatáska vagy a füzetcsomag megvásárlásához. Emellett a tűzijáték kiadásai annak az idős embernek, aki nem tudja kiváltani a gyógyszerét, az égvilágon semmit nem segít. „Lehet azt mondani, hogy demagóg az én megközelítésem, de ez értékválasztás kérdése.” 

A jövedelmi viszonyokat nézve, Magyarországon egy-egy jövedelmi tizedben olyan 970 ezer-egymillió ember van. A legalsóban nem éri el az éves jövedelem a 700 ezer forintot. Hogyha ezt hónapokra lefordítjuk, akkor az azt jelenti, hogy olyan 60 ezer forintból él majdnem egymillió ember. Az MSZP alelnöke úgy véli, ha akar, a kormány borzasztó nagy pénzeket tud megmozdítani. Ennek tanúbizonysága, hogy egy-két év alatt a földből nőtt ki egy 70 milliárd forintos atlétikai stadion, százmilliárdokért lehetett Vodafont vásárolni, miközben tudtuk, hogy milyen nagy bajban van a gazdaság meg a magyar társadalom. „Látjuk, hogy kőkemény megszorítások következnek. Nem csak a babaváró hitelt alakították át, vagy a CSOK-ot, bár még ezzel nem szembesültek igazán az emberek. Abba kellene belegondolni, hogy gyakorlatilag a városokban megtiltották, hogy építkezzenek, vagy lakást vásároljanak állami támogatással a fiatalok.”

Értékrendbeli kérdés, amikor egy kormánynak fontosabb az, hogy ló-wellnest építsenek Kisvárdán, Seszták Miklós volt miniszter birodalmába, vagy vízágyat biztosítsanak az ellő teheneknek, vagy atlétikai stadiont építsenek, mint az, hogy a hivatalos nyilvántartások, statisztikák szerint van 465 ezer olyan kisnyugdíjas, akinek a nyugdíja a megélhetési minimumot sem éri el. Az MSZP alelnöke szerint a kormány lemond ezekről az emberekről, pont úgy tesz, mint ahogyan azt Bogár László egy évtizeddel ezelőtt mondta: le kell mondani 2-3 millió emberről, nincs velük mit kezdeni. 

Ma Magyarországon az elmúlt tizenhárom évben emberek százezrei kerültek olyan lehetetlen helyzetbe, ahonnan nagyon távol van a megkapaszkodás lehetősége. Ez az orbáni politika következménye – állapította meg Korózs Lajos. Majd hozzátette, meggyőződése, hogy az összetartó társadalom az mindig erősebb, minden válsággal szemben ellenállóképesebb legyen az gazdasági válság, a Covid, vagy valamilyen értékválság, mint az, amelyikben nincs kohézió. Éppen ezért az egyenlőségre való törekvés mindennél fontosabb, és szerinte ilyen nagy jövedelmi különbségek nem lehetnek, mint ami most van Magyarországon. 

Ehhez képest elsorvasztják az intézményrendszert, a segítő hálózatokat, azokat a civil szervezeteket, akik tudnának még valamit tenni. „Eszméletlen sok olyan önkormányzati és magánfenntartású, például bentlakásos idősotthon, vagy nappali ellátást végző intézmény van, ahol bedobják a törölközőt.” Azt a középkorosztályt, ahol az idős, beteg szülőről is gondoskodni kell, és a gyereket is nevelni, iskolába kell járatni, vagy az egyetemi tanulmányait finanszírozni, ezt a hátországot számolja föl a kormány. Miközben az ő filozófiájuk az, hogy akinek van pénze, az ér valamennyit, akinek nincs, az nem ér semmit sem. Az Orbán-kormány leszedálta a magyar társadalmat. Az elmúlt évek politikája – ne foglalkozz mással, ne szervezzél közösséget, ne akarjál te sehova se járni, majd mi gondoskodunk rólad – beérett, bár most már nem gondoskodnak – mutatott rá az összefüggésekre.

Az ellenzéknek nem elég megfogalmazni a problémákat, nem elég megoldási javaslatokat mellé rakni, el is kell tudni juttatni azokat az emberekhez – sorolta az ellenzéki politikusok feladatait. Az MSZP alelnöke szerint a megrögzött Fidesz-szavazókat nem lehet eltántorítani. De az ellenzéknek kutya kötelessége a vidéket járva, közösségeket szervezni. „Mi ezt csináljuk egyébként most a nyár folyamán is. A vezető politikusaink vidéken vannak.” 

A szocialista pártnak van élő közössége, nincs olyan választókörzet, ahol ne lenne nagyon komolyan vehető szervezete. „Nincs olyan kerület, ahol ne lenne ütőképes politikusunk, akár polgármesterjelöltnek, alpolgármeste-rjelöltnek. Ezt a csapatot kell mobilizálni, és helyzetbe hozni, mert egyébként borzasztóan el fog repülni ez a tizenegy hónap, ami hátra van a helyhatósági választásokig” – figyelmeztetett Korózs Lajos.

A Klikk TV Mélyvíz című műsora ide kattintva nézhető meg.