Greenpeace: rákkeltő anyagok ömlenek a Dunába Óbudán

HírKlikk 2023. október 12. 20:35 2023. okt. 12. 20:35

Az MVM kötelessége lenne eltakarítani a sok évtizedes szennyet, de a kormány egyre csak halogatja az erre adott határidőt.

A Greenpeace egy tiltakozó akció keretében újabb mintákat vett a már nem működő Óbudai Gázgyár melletti Duna-parton a kiszivárgó, bűzös, olajos folyadékból – írja csütörtöki közleményében a szervezet. A környezetvédők 2018-as mérésének eredményei kimutatták, hogy a talajból a Dunába kicsorgó vízben egyes, rákkeltőnek minősített szennyezők több százszorosan, más súlyos mérgek pedig több ezerszeresen haladták meg a talajvízre megengedett határértéket.

A terület kármentesítésére a szennyezőt, a Fővárosi Gázműveket csaknem 30 éve kötelezték. Ezért a jelenlegi jogutódja, az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. felel.

Az MVM azonban nem lép – hangsúlyozza a közlemény. Azt írják, még 2021. május 27-én jelent meg egy kormányrendelet, ami alapján módosították a kármentesítésre meghatározott eredeti határidőket. Ezek 2022. december 31., illetve egyes részfeladatokra 2024. április 30. lettek volna. Az MVM Next későbbi kérésére ismét módosították a kármentesítés határidejét. A kármentesítés elvégzésére és a záródokumentáció benyújtására 2024. december 31-et, az egyes részterületek kármentesítésére és a felszín alatti vizeket érintő határidőre 2026. április 30-at határoztak meg.

A gázgyár több mint hét évtizedes működése alatt a gáz tisztításának melléktermékeként csaknem 200 ezer tonnányi talajt szennyeztek el cianiddal, arzénnal és egyéb, fokozottan veszélyes vegyületekkel szennyezett gázmasszával, amit a területen ástak el. A lerakott veszélyes hulladék évtizedek óta szennyezi a talajvizet és a talajt, ezen felül alacsony vízállás esetén a Dunába ömlik. Az egész partot belengő mérgező vegyszerszag, különösen kisvíz idején évtizedek óta jellemzi a területet. A helyzet olyan súlyos, hogy a gázmassza már a Budapest számára létfontosságú ivóvízbázisokat is veszélyezteti.

A Greenpeace ígérete szerint pár héten belül nyilvánosságra is hozza új, részletesebb mérésének eredményeit. Ígéretük szerint a mérés eredményeit a hatóságokkal is megosztják majd.

Óbudai mintavétel - fotó Greenpeace



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom