Házi grillezés-kertben, teraszon

Valentin 2020. augusztus 13. 15:05 2020. aug. 13. 15:05

A nyár elmaradhatatlan velejárója a grillezés, ami remek szórakozás, és kulináris öröm, ha betartasz néhány szabályt. A grillezés nagy hőmérsékleten történő, gyors sütést jelent. Ezt jellemzően a nem túl vastag húsoknál, a grill kolbászoknál, a hamburgernél, csevapnál vagy kebabnál alkalmazzák.

Az első lépés a környezethez és tapasztalatunkhoz jól megválasztott grillsütő kiválasztása. Kapható gázgrill is, ami gázpalackkal működik. Begyújtása könnyű és nem igényel különösebb előkészületet, a hőfok könnyen szabályozható, sőt, gazdaságosabb, mint a faszenes grill – de ezzel az erővel tényleg a konyhában is elkészíthetnénk az ételt.

Ha a faszenes grillezés mellett döntünk, akkor ajánlott a faszenet – amely praktikus kiszerelésben, minden benzinkútnál kapható – a sütés előtt 30-45 perccel előbb begyújtani. Alapszabály, hogy csak akkor kezdjünk el sütni, ha a szén már parázslik és nem lángol. A grillezésre kész parázs izzóan vörös és felületét vékony, szürke hamu borítja. Láng fölött az étel külseje csak megég és belül nyers marad. 

Húsok grillezése

  • Grillezésnél mindig friss húst használjunk, sosem mélyhűtöttet
  • A hússzeletek ne legyenek nagyon vastagok, mert különben nem sülnek át, ideális az egy centiméteres vastagság
  • A húsokat grillezés közben nem szabad villával megszúrni, mert kifolyik  a levük, a zsírjuk és kiszáradnak. Használjunk lapátot vagy csipeszt.
  • Füstölt húsárut ne grillezzünk, mert a grillezés folyamán rákkeltő  anyagok keletkeznek.
  • Kicsit zsírosabb húsok alkalmasak a grillezésre, a sovány hús    kiszárad, rágós lesz. Ha mégis ilyet készítünk, úgy érdemes grillezni,  ha becsavarjuk szalonnába.
  • Ne forgassuk a hússzeleteket, mert elvesztik a szaftjukat. Elég  egyszer, amikor a hús oldala és teteje a hőtől elfehéredik.
  • Ha nyárson sütünk, akkor viszont többször is forgassuk meg, hogy  egyenletesen süljön és ne kapjon oda.
  • Ha csontos húst sütünk, akkor a csont mellett kisebb vágást ejtve,  ellenőrizhetjük, hogy a hús átsült-e.
  • Grillezés előtt semmiképpen ne sózzuk meg a húst, mert az elvonja a nedvességet, és a hús könnyebben kiszárad
  • Ha sütés előtt pár csepp citrommal átdörzsöljük a húst, akkor  felpuhulnak a rostok.
  • Ha pácoljuk a húst, akkor érdemes már kettő-hat órával előbb  előkészíteni, így sokkal ízletesebb és porhanyósabb lesz és rövidebb idő alatt elkészül
  • Tapintással megállapítható, hogy a hús megsült-e már: a húst a  legvastagabb részén nyomjuk meg, ha már kemény, akkor átsült. A hal  húsa átsült, ha a színe már nem áttetsző.
  • Mindenképpen kerüljük el, hogy a hús kívül égett és belül nyers  legyen így nemcsak ehetetlen, de olyan baktériumok is maradhatnak  benne, amelyek betegséget okozhatnak.


Zöldségek

  • A zöldségek alacsonyabb hőfokon és rövidebb idő alatt megsülnek, így  gyengébb parázson, a felső grillrácson süssük.
  • Ügyeljünk arra, hogy a zöldséget ne süssük túl, mert az íze keserű  lesz. A zöldség akkor jó, ha a grillcsíkok már látszódnak rajta.
  • A zöldségeket legjobb feldarabolni és nyársra tűzni vagy fapálcikára  feltűzve grillezni.
  • Grillezésre alkalmas zöldségek: gomba, paprika, cukkíni, padlizsán,  burgonya, paradicsom, kukorica, hagymafélék. A hagymát héjastól  tegyük a nyársra és csak falatozás előtt tisztítsuk meg.
  • Túl sok alapanyagot egyszerre ne tegyünk a grillre, mert akkor nem  sülni, hanem párolódni fognak.


Gyümölcsök

Bár idehaza még kissé szokatlan, a gyümölcsök is kiválóak lehetnek grillezve. Az alma, körte, barack, banán grillen sütve majd őrölt fahéjjal, vaníliafagylalttal esetleg mézzel tálalva, csokiba mártva, nagyszerű desszert lehet.

Pácolás, marinálás

Páclében érlelve, marinálva mind a húsok, mind a zöldségek sokkal szaftosabbak, zamatosabbak. Különböző pácokat készíthetünk olívaolajas alappal, fűszerkeverékekkel, zöldfűszerekkel, fokhagymával. Pácoláshoz a legideálisabb az üvegedény.

  • A pác maximum négy ízesítőből készüljön és kerüljük a túlzásokat,   hogy mind a hús vagy zöldség, mind a fűszerek ízei jól érvényesülnek.
  • A pác sem tartalmazhat sót, mert ugyanúgy elvonja a nedvességet a   húsból és a zöldségekből is.
  • A pác nemcsak finom, de védőréteget is képez, így az értékes íz- és   tápanyagok is megmaradnak.
  • A pácolás ideje húsoknál minimum kettő.hat óra, halaknál egy, zöldségeknél fél óra.


Jó tudni, melyik húshoz, milyen fűszerekkel pácolhatunk (ha olajos pácot választunk, akkor mindig olívát használjunk).                                                                                  

Íme:

Hal: citromlé és reszelt citromhéj, fokhagyma, petrezselyem, chili, rozmaring, kapor, kakukkfű
Sertéshús: mustár, borecet, szójaszósz, méz, bazsalikom, zsálya, őrölt bors
Bárányhús: hagyma, fokhagyma, rozmaring, menta, paprika, babérlevél
Csirkehús: méz és mustár, szójaszósz, citrom, fokhagyma, rozmaring, fehér bors, koriander
Marhahús: fokhagyma, mustár, bors, babérlevél, kömény, szerecsendió

Miként a sütőben, úgy a grillen is süthetünk alufóliába csomagolt ételeket. Ezek előnye, hogy az így grillezett étel nemcsak zsírszegény lesz, de jobban megtartja aromáját, originális ízeit. A zárt csomagban a fűszerek is intenzívebb ízűek lesznek, így kevésbé fűszerezzünk, mintha nyílt lángon sütnénk.

A fólia csillogó fele legyen kívül, a belső felét pedig vékonyan olajozzuk ki. Ha a csomag felfújódik, megdagad, jelzi, hogy az étel elkészült.

Grillezésre fel, és a siker biztos nem marad el!