Egészséges, finom és olcsó – Szeretjük a sütőtököt!
A sütőtök kedvező élettani hatásait már az indiánok is ismerték. Napjainkban tudományos kutatások támasztják alá, hogy kálium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, A, B1, B2, B6 vitaminok és folsav tartalmának köszönhetően, egészségmegőrző, gyógyító hatású. Talán sütve a legfinomabb, de készíthető belőle leves, főzelék, sütemény, lekvár és ivólé is.
A sütőtök három fontos jellemzőt egyesít: egészséges, finom íze van és olcsó. A sütőtök kiemelkedő élettani hatásai, sokoldalú felhasználási módjai miatt – az Antarktisz kivételével – minden földrészen termelik és fogyasztják.
A kukoricához és a burgonyához hasonlóan, a sütőtök is Amerika felfedezése után került földrészünkre, őshazája Közép-és Dél-Amerika trópusi vidéke az inkák, a maják és az aztékok jellegzetes táplálékai közé tartozott, Európában hamar közkedveltté vált. A XVI. század óta ismert és termesztett növény Magyarországon is.
Egészség:
- alkalmas gyulladásos betegségek kezelésére, különösen nagy hatékonyságot mutat megfázásos, meghűléses megbetegedések esetében, de alkalmazható tüdőgyulladás és egyéb tüdőkárosodások kezelésére is;
- enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztma rohamokat;
- fogyasztása szebbé teszi bőrünket, különösen a pattanások kezelésében jelenthet nagy segítséget;
- a népi gyógyászatban hashajtóként és béltisztítóként használták;
- serkenti a máj működését;
- segít a szív- és koszorúér-problémák megelőzésében;
- csökkentheti a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázatát;
- kitűnő rostforrás tápértéke és energiatartalma igen magas;
- vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hatása is van.
100 gramm sütőtök mindössze 45 kalóriát és 9,7 gramm szénhidrátot, 0,1 gramm zsírt, 2 gramm rostot, 1 gramm fehérjét tartalmaz, a fentebb felsorolt vitaminokkal és ásványi anyagokkal együtt. Glikémiás indexe: 75.
Felhasználása:
Ez a zöldség talán sütve a legfinomabb, de készíthető belőle leves, főzelék, sütemény, lekvár, ivólé, ezért a sokrétű felhasználása miatt is érdemes a kipróbálásra és a család étrendjébe illesztésre.
- Édeskés, de nem markáns ízű, így sokféle fűszert alkalmazhatunk hozzá, például a belőle főzött leveshez szerecsendió, római kömény, koriandermag, curry és gyömbér is illik.
- Krumplit kiváltható köret, püré is készülhet belőle rozmaringgal ízesítve.
- Édességként a hagyományos téli fűszerek, a gyömbér, a szerecsendió, a fahéj és a szegfűszeg adhat aromát neki.
- Magja pörkölve finom és egészséges rágcsálni való, a tökmagolajat pedig salátákba használhatjuk.
- A sütőtök sárga, tölcséres virágai is ehetőek, például palacsintatésztába forgatva, olajban sütve különleges csemegét lehet készíteni belőle.
- Gyümölcsízekbe is főzik, hogy egy-egy aromásabb, de drágább gyümölcsből készült lekvárnak, íznek tömeget adjon. Otthon elkészíthető különlegesség lehet a töklekvár, vagy tökdzsem: cukorral, citrommal, fahéjjal, szegfűszeggel főzve.
Forrás: Nosalty,